Bartın Çimento 48 milyon dolara Sanko'nun

İSTANBUL/A.A
12.10.2005 - 14:56 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 22 milyon dolar muhammen bedelli Bartın Çimento Fabrikası'nın satışı için düzenlediği ihalede, Sanko Grubu şirketlerinden Çimko'nun verdiği 48 milyon dolarlık en yüksek teklif, muhammen bedelin yaklaşık 2.2 katını oluşturdu.

Sepetçiler Kasrı'nda gerçekleştirilen ihaleye daha önce idari belgelerini teslim eden 13 şirket katıldı. İhalenin kapalı zarf aşamasında en yüksek teklifi 48 milyon dolar ile Çimko Çimento'nun verdiği belirlendi.

İhalede şartname uyarınca, kapalı zarf aşamasındaki en yüksek teklifin yüzde 70'inin üstündeki teklifler açık artırma aşamasına alındı. Çimko ile 35 milyon dolarlık teklifte bulunan Maktaş açık artırmaya katılmaya hak kazandı.
Ancak, şartnamedeki açık artırmada en az üç şirket bulunması zorunluluğu nedeniyle Maktaş'tan sonra 32 milyon 250 bin dolarla en yüksek teklifi veren K-L Çimento da ihalenin ikinci aşamasına katıldı.

Açık artırmada Çimko'nun teklifinin üzerine çıkan olmadı. Çimko'nun verdiği 48 milyon dolarlık teklif, Fon Kurulu'nun onayına sunulacak.

KONUKOĞLU: POTANSİYEL GÖRDÜĞÜMÜZ İÇİN FİYATI YÜKSEK TUTTUK

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 22 milyon dolar muhammen bedelli Bartın Çimento Fabrikası'nın ihalesinde grup şirketlerinden Çimko Çimento'nun 48 milyon dolar teklif vermesi konusunda, potansiyel gördükleri için fiyatı yüksek tuttuklarını söyledi.
Bartın Çimento'nun, 2. çimento fabrikaları olacağını bildiren Konukoğlu, şunları kaydetti:  “Ancak bundan sonra birkaç tane olmaya çalışacağız. Holding'in ana amiral gemisinin tekstili yüzde 40'lara doğru çekeceğiz. Holding'de çimento büyüyecek sektörlerimizden bir tanesi diye karar aldık” diye konuştu.

DİĞER TEKLİFLER

İhalenin kapalı zarf aşamasında elenen diğer 10 kuruluş ve teklifleri şöyle sıralandı:
“Limak Mad. Yapı Çim. San ve Tic. A.Ş. 29.5 milyon dolar, Hema Endüstri A.Ş. 28 milyon dolar, Söğütsen Seramik San İnş. Mad. İth. İhr. A.Ş. 26 milyon 750 bin dolar, Bükköy Mad. Tur. Tic. A.Ş. 25 milyon 250 bin dolar, Isısan Isı San ve Tic A.Ş. 23 milyon dolar, Aho İnş. Mad. San ve Tic. A.Ş. 22 milyon 100 bin dolar, Akçansa Çim. San ve Tic A.Ş. 20 milyon 100 bin dolar, Set Çimento San Tic A.Ş. 16 milyon 100 bin dolar, Modern Çimento San ve Tic. A.Ş. 16 milyon dolar, Rota Mad. Gem. San. Tic. Ltd. Şti. 12 milyon dolar.”

LADİK ÇİMENTO FABRİKASI'NI YARIN SATIŞA ÇIKARACAK

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan 60 milyon dolar muhammen bedele sahip Ladik Çimento Fabrikası'nı yarın satışa çıkaracak.

Sepetçiler Kasrı'nda yapılacak olan ihaleye katılmak üzere 16 şirket idari belgelerini teslim etti. İhaleye katılmaları beklenen şirketler şunlar:  “Özkar İnş. San ve Tic. A.Ş., Çimentaş İzmir Çim. Fab. T.A.Ş., Çimko Çim. ve Beton San Tic. A.Ş., BÇG Çimento İnş. San ve Tic. A.Ş., Limak Mad. Yapı Çim. San ve Tic. A.Ş., Koçsa Çim. San ve Tic. A.Ş., Maktaş Mak. ve Elektrik Tic. A.Ş., Isısan Isı San ve Tic A.Ş., Tümad Mad. San ve Tic A.Ş., Şampiyon Mad. Tur. San ve Tic. A.Ş., Çimsa Çim. San ve Tic A.Ş., Akçansa Çim. San ve Tic A.Ş., Yibitaş Lafarge Orta Anadolu Çim. San. ve Tic. A.Ş., Aşkale Çimento San T.A.Ş., Set Çimento San Tic A.Ş., Türkerler İnş. Tur. Mad. A.Ş.”

4 İHALEDE 9 FABRİKANIN TOPLAM MUHAMMEN BEDELİ AŞILACAK

Toplam 433 milyon dolar muhammen bedele sahip 9 çimento fabrikasının satış sürecinde, bugüne kadar ihaleye çıkan Lalapaşa, Standart ve Bartın çimento fabrikaları için toplam 390 milyon dolarlık teklif alındı. 60 milyon dolar muhammen bedele sahip Ladik Çimento'ya yarın sadece bu bedel kadar teklif gelmesi halinde bile, 9 çimento şirketi için belirlenen toplam muhammen bedel aşılmış olacak.

Çimento fabrikalarının satış sürecinde, Gaziantep Çimento Fabrikası 14 Ekim'de, Şanlıurfa Çimento Fabrikası 17 Ekim'de, Ergani Çimento Fabrikası 18 Ekim'de, Van Çimento Fabrikası 19 Ekim'de ve Trabzon Çimento Fabrikası 20 Ekim'de ihaleye çıkarılacak. Gaziantep Çimento 47 milyon dolar, Şanlıurfa Çimento 56 milyon dolar, Ergani Çimento 53 milyon dolar, Van Çimento 22 milyon dolar, Trabzon Çimento da 50 milyon dolar muhammen bedelle satışa sunulacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı