« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bartholomeos: Karikatürler çirkin

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Danimarka'nın ardından Norveç, Fransa, Almanya, İsviçre, İtalya ve İspanya'daki bazı yayın organlarının da İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatürler yayınlamasına ilişkin, “Hepimiz karşımızdakilerin dinine, imanına saygı duymalıyız. İnşallah bu çirkin şeyler durur ve biter. İnşallah devamı olmaz” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Patrik Bartholomeos, Panama'ya gitmek üzere geldiği Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Panama'nın ardından Meksika'ya geçeceğini ifade eden Bartholomeos, ”Panama ve Meksika Cumhurbaşkanlarının daveti üzerine gidiyorum. Oradaki Ortodoks cemaatini ziyaret edeceğim” diye konuştu. Bartholomeos, “Avrupa'nın çeşitli ülkelerindeki bazı yayın organlarında İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatürler yayınlanmasını nasıl değerlendirdiğinin” sorulması üzerine de şunları kaydetti:

“Ayıp şeyler bunlar. İstanbul'da dün bütün dini temsilciler ortak bir bildiri yayınladık. Bunu esefle karşıladığımızı söyledik. Hepimiz karşımızdakilerin dinine, imanına saygı duymalıyız. Karşılıklı olarak... Barış ve beraberlik içinde yaşamalıyız. Bizim prensibimiz, diğer kardeşlerimizin dinine saygılı olmak, onları incitmemek. Biz de onlardan onu bekliyoruz. Onların da bizden bunu beklemeleri haklarıdır. İnşallah bu çirkin şeyler durur ve biter. İnşallah devamı olmaz.”

Bartholomeos, daha sonra Panama'ya gitmek üzere, THY'nin tarifeli uçağıyla ABD'ye hareket etti.
Fener Rum Patriği Bartholomeos, 15 Şubat Çarşamba günü yurda dönecek.

Bunları da Beğenebilirsiniz