"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Barselona’da herkes Seferihisar’ı konuştu

GABRIEL Audisio şöyle diyor:

“Denizin rolü her zaman ayırmak değil, birleştirmek olmuştur.”
Ne kadar doğru değil mi?
Yıllarca hemen yakınımızdaki Yunan adalarıyla çok uzaktaymışız gibi davrandık. İlişkilerimizi hep sınırlı tuttuk. Aslında çok uzaklara da gitmeyelim.
İzmir’in körfezi Karşıyaka’yla Güzelyalı’yı, Alsancak’ı ayırır mı, birleştirir mi? Ben birleştirdiğini düşünüyorum. Karşıyakasız, Güzelyalısız, Alsancaksız bir İzmir olabilir mi?
Kim ne dersin. Ben fotoğrafın bütün olduğu bir İzmir’i seviyorum.
¡
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Barselona’daki Akdeniz Şehirleri Ekonomik Forumu’ndaki konuşmasına işte bu cümleyle başlamış:
“Denizin rolü her zaman ayırmak değil, birleştirmek olmuştur.”
Ve eklemiş:
“Akdeniz bu deyişin her zaman en iyi örneği olmuştur. Fiziksel olarak bizi ayıran deniz olarak görülse de, aslında duygusal ve kültürel açıdan bizi birbirimize bağlar. Barselona’ya Akdeniz’in dört bir yanından, sadece ekonomik ve finansal açıdan ortak olmak için değil, aynı zamanda duruşumuzu global piyasada güçlendirecek nitelikte sosyal ve kültürel bir ortaklık kurma amacıyla geldik. Akdeniz insanlarına birden fazla kıyı olduğunu göstermemiz gerekiyor. Birçok kıyı, halk, kültür, gelenek ve şehir var. Onlara dünyadaki ekonomik yarışta karşı karşıya durmak yerine yan yana olmamız gerektiğini anlatmalıyız.”
Bugünün dünyasında Seferihisar tek başına kalabilir mi? Seferihisar’ın yaptıkları, ürettikleri, sundukları Akdeniz çanağında anlam bulmuyorsa birşey ifade edebilir mi?
Etmez...
Tunç Soyer de bunun çok iyi farkında.
Soyer, uluslararası ilişkileri iyi olan bir kişidir. Başkanlık öncesinde üstlendiği görevler hep evrensel ölçekli işlerdi. Soyer, göreve gelir gelmez Seferihisar’ın farklılığını ortaya koyabilecek ve uluslararası arenada konuşulacak bir projeyi ortaya attı.
“Cittaslow” yani “Yavaş Şehir” olmak için merkezi İtalya’da bulunan Yavaş Şehirler Birliği’ne başvurdu. Birlik denetim sonucu olumlu rapor verirse Seferihisar, salyangoz sembollü ‘Yavaş Şehir’ sertifikasını alacak.
“Yavaş Şehir” çevreyi, kültürü, tarihi, yerel tatları titizlikle koruyan, sade bir yaşamı destekleyen şehir demek.
¡
Tunç Soyer’in Barselona’daki konuşmasından katılımcılar çok etkilenmiş.
Şu sözler ilgilerini çekmiş.
“Barselona, New York, Londra ve diğer bilinen şehirler, milletler üstü kavşakların buluştuğu noktalar. Bir dünya şehri olmak demek, kendi ülkesinde gücünü hissettirebileceği gibi dünyanın diğer ülkelerinde ve şehirlerinde de aynı etkiyi yaratabileceği anlamına gelir. Bir şehrin değerleri kadar hayallerinin de büyüklüğü önemlidir. Türkiye’nin batı yakasındaki sadece 30 binin üzerinde nüfusu olan Seferihisar’ın belediye başkanıyım. Seferihisar’dan büyük ve eski binlerce şehir var. Fakat bizim muhteşem hayallerimiz var. Rotamızı Seferihisar’ı çevreye ve geleneklerine saygı duyan bir turizm ile ticaret merkezi haline getirmek için ayarladık. Yerel yemekleri, el sanatlarını korumayı ve geliştirerek artırmayı hedefliyoruz. Eski, tarihi mekanlarda çevreye karşı duyarlı bir şekilde jeotermal, rüzgar ve güneş enerjisi gibi alternetif enerji kaynaklarının kullanımını yayacağız. Yavaş Şehir, organizasyonunun bir üyesi olmak için başvurumuzu yaptık. Küreselleşme ruhumuzu, geleneklerimizi ve değerlerimizi elimizden almaya çalışıyor. Aynı görünen, aynı hisseden ve aynı davranan binlerce şehir var. Farklılıklarımızı, geleneklerimizi ve şehrin ruhunu koruyan değerlerimizi benimsemeliyiz.”
¡
Bugünün şehirleri dünün şehirlerinden farklı olduğu çok açık. Artık şehirler arasındaki sınırlar da kalmadı. Bilginin, teknolojinin, üretimin, kültürün ve ticaretin buluşma noktası olan şehirler ülke sınırlarının da ötesinde.
O yüzden şehirler yarışacak, farkını ortaya koyanlar kazanacak.
30 bin kişilik Seferihisar’ın hayallerini herkes gibi ben de paylaşıyorum.

X