Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Barroso, Arnavutluk ziyaretini iptal etti

  A.A.
  20 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 20 Mayıs 2011 - 09:33

  Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Arnavutluk'ta yerel seçimlerden sonra yaşanan gerginlik nedeniyle 20 Mayıs'ta bu ülkeye yapmayı planladığı resmi ziyaretini iptal etti.

  Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, yaptığı açıklamada, Barroso'nun ziyaretinin iptal edilmesinin iyi bir gelişme olmadığını ifade ederek, bunun gecikmiş bir şans olduğunu kaydetti. Barroso'nun, Arnavutluk'un entegrasyon yolunu desteklediğini belirten Topi, “Ziyaret Arnavutluk'un AB ile ilişkilerinde yeni bir yaklaşımı kaydedecekti. Tiran'da yerel seçimlerden sonra siyasi gelişmeler hatalı sinyal verip, bu ziyaret için engel oldu” dedi.

  Bu konudaki sorumluluğun siyasi partilere, liderlerine ve taraftarlarına düştüğünü ifade eden Topi, şu görüşleri bildirdi:

  “Ülkemiz için bu zor anlarda Cumhurbaşkanı olarak Arnavutluk halkı adına, ülkede demokratik hayata yeniden dönme çağrısında bulunuyorum. Ülkede
  yaratılan problemlerin çözümü konusunda demokratik ve yasal yollar bulunmalıdır.”

  Arnavutluk'ta ana muhalefet Sosyalist Parti, Tiran Belediye Başkanlığı seçimi sonucunun hala kesinleştirilememesi nedeniyle ülke genelinde protesto eylemlerine başladı.

  Merkez Seçim Komisyonu ise Tiran belediye başkanlığı için oyları saymaya devam ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı