« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Barrichello: Indycar'a alışmak zor

Rubens Barrichello, yaklaşık 20 yıl Formula 1'de yarıştıktan sonra Indycar'da sürüş yapmanın hayli geç kalınmış bir hareket olduğunu ifade etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Auto Motor und Sport'a konuşan Barrichello, Williams'ın rekabetsiz 2011 aracından sonra bile Indycar'da sürüşü yavaş hissedip hissetmediği sorusuna, "Evet ilk olarak öyle ancak Indianapolis'e geldiğinizde, hız konusunda her şeyi farklı düşünüyorsunuz" cevabını verdi.

turkiyef1.com'un haberine göre, Barrichello, en büyük farkın da sürüş stilinde olduğunu belirterek, "200 kilogram daha ağır olan bir araç kullanıyorum. Dolayısıyla Formula 1'de 19 yıldır yaptığım çok dikkatli ve yumuşak sürüş stiline burada ihtiyaç duyulmuyor" diye konuştu.

"İç güdülerime karşı agresif olmak zorundayım" diyen Barrichello, Indycar'daki bir diğer farkın da pistler olduğunu dile getirdi.

Brezilyalı pilot, "Eski GPDA Başkanı olarak şunu ifade etmeliyim ki, biz Formula 1'deki böyle pistlere izin vermeyiz. Hiçbir Formula 1 pilotu bu pistlere gelmez. Çok tümsekli, kaçış alanı yok. Formula 1'den sonra bu pistlere alışmak zor. Ancak Indycar'ı Avrupa pistlerine götürebilsek, o zaman daha olumlu bir değerlendirme yaparım" dedi.

Formula 1'deki birçok elektronik aksamın Indycar araçların bulunmadığını söyleyen Barrichello, "Burada araç ayarlarında bile, yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Sadece klasik süspansiyonlar, yaylar ve anti-roll barlar var. Burada bir araç için 5 milyon dolar harcarken, Formula 1'de 50 milyona gibi bir paraya ihtiyaç duyuyorsunuz" diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz