Dünya Haberleri

DÜNYA

  Barones’ten ilk çıkış

  Hürriyet Haber
  04 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 04 Aralık 2009 - 13:52

  AB’nin ilk Dışişleri Bakanı olarak salı günü göreve başlayan İngiliz Barones Catherine Ashton, Türkiye ile müzakere süreci konusunda üye devletlerin tutumunu sorguladı: “Neden sadece tek bir başlığın tamamlanabildiğini tartışmalıyız.

  ”GEÇEN ay atandığı AB dışişleri bakanlığı görevine 1 Aralık’ta resmen başlayan Catherine Ashton, Türkiye’nin katılım müzakerelerinde bu kadar uzun sürede sadece 1 faslın kapatılabilmiş olması nedeniyle farklı görüşlere sahip üye ülkelerin bu konuyu tartışması gerektiğini söyledi.

  Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi’nde konuşan Barones Ashton, Litvanyalı Sosyalist Üye Justas Vincas Paleckis’in “Türkiye’nin önümüzdeki 10-15 yılda AB’ye üye olma yeteneği ve ihtimali var mı” şeklindeki sorusu üzerine şunları kaydetti:

  “Türkiye uzun bir sürede 32 müzakere faslından sadece birini kapattı. Üye ülkeler genişleme konusunda farklı görüşlere sahip. Bunlara bakarak Türkiye ile ilişkilerimizi nasıl en iyi hale getirebilirizi tartışmamız gerekiyor. Bu kadar uzun sürede sadece bir faslın kapatılabilmiş olması kesinlikle bir tartışmayı gerektiriyor.”

  Tecrübe sorusuna kızdı

  Barones Ashton, milletvekillerinin diplomasi alanında tecrübesiz olduğunu söylemeleri üzerine ise “Ben bu göreve 27 devlet ve hükümet başkanınca seçildim. Sizin tercihiniz olmayabilirim. Bu görevde elimden gelenin en iyisini yapmak için çalışacağım” dedi. Türkiye’nin üyeliğine karşı olan Belçikalı Herman Van Rompuy’un AB Başkanı olarak atanması tartışma yaratmış, AB Dışişleri Bakanı’nın, tam tersi bir tutuma sahip İngiltere’den seçilmesinin ise genişlemede bir “denge unsuru” olacağı yorumlanmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı