Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Barolar Birliği'nden "Ölüm orucunu bitirin" çağrısı

  Hürriyet Haber
  06 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Aralık 2000 - 00:01

  Cezaevlerindeki açlık grevleri 48. gününe girdi. Eylemlerin ölümler olmadan sona erdirilmesi için çaba gösterenler arasına Türkiye Barolar Birliği Başkanı Eralp Özgen de katıldı. Özgen, ''ölüm orucuna'' devam eden tutuklu ve hükümlülerin, devlete gerekli mesajı verdiklerini ve görevlerini yaptıklarını söyleyerek, ''Bundan sonrası artık devlete düşmektedir. Arkadaşlar, gönül ve vicdan rahatlığı içinde, kendilerini ölüme götürecek bu oruçlarından hemen vazgeçmelidir'' dedi.

  Eralp Özgen, bazı cezaevlerinde devam eden açlık grevleri ve ''ölüm oruçları''na ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 13 cezaevindeki mahkum ve tutukluların bir kısmının, ''F tipi cezaevlerinin açılmasını önlemek, Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin (DGM) ve Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) kaldırılmasını sağlamak amacıyla ölüm orucunda olduklarını'' hatırlattı. Özgen, Türkiye Barolar Birliği'nin, öteden beri DGM'lerin ve TMY'nin 16. maddesinin karşısında olduğunu da belirtti.

  Tutuklu ve hükümlülerin, isteklerinin sağlanması için topluma, devlete gerekli ve yeterli mesajı verdiklerini, görevlerini yaptıklarını bildiren Özgen, açıklamasında şunları kaydetti:

  "Devlet ivedi olarak, peşpeşe, toplumu, tutuklu ve hükümlüleri rahatlatacak, sükunet ve huzura kavuşturacak önlemleri almalı ve uygulamalara geçmelidir. F tipi cezaevlerinin gerçek durumu topluma, hükümlü ve tutuklulara açıkça anlatılmalıdır. TMY'nin 16. maddesinin değiştirilmesine, infaz yargıçlığı ve izleme kurulları kurulmasına ilişkin taslaklar, bir an evvel Bakanlar Kurulu'ndan geçirilerek TBMM'ye sunulmalı ve öncelikle görüşülerek yasalaştırılmalıdır.''

  Hükümlü ve tutuklu ailelerini, ölüm orucundaki yakınlarını vazgeçmeleri konusunda ikna etmeye çağıran Özgen, şu aşamada, devletin yapması gereken en önemli uygulamalardan birisinin de çıkarılması zorunluluk haline gelen af girişimlerini sonuçlandırması olduğunu bildirdi. Eralp Özgen, ''Bu bağlamda, terör tutuklu ve hükümlüleri de dahil, verilmiş veya verilecek cezaların 10 yılının bir biçimde af kapsamı içine alınması binlerce tutuklu ve hükümlünün ceza ve tutukevlerinden salıverilmelerini sağlayacaktır. Böylece, hükümlü ve tutuklular ve bunlarla birlikte toplum bir ölçüde huzur ve sükuna kavuşacaktır'' dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı