İZMİR HABERLERİ

Baro'dan avukatlara 'alanlara inin" çağrısı

DHA
30.04.2017 - 12:31Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Barosu, üyesi olan yaklaşık 8 bin avukata attığı mesajla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne katılmaya davet etti.

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Mayıs’ın işçi mücadelesi tarihindeki önemine vurgu yaparak, “Bugün yaşadığımız dünyada emeğiyle geçinenlerin sahip oldukları haklar geçmişte verilen mücadeleler sonucu kazanılmıştır. 1 Mayıs bu mücadeleyi hatırlamak ve geleceğe sahip çıkmak için en anlamlı günlerden biridir" dedi. Özcan, şunları söyledi:

“İçinden geçtiğimiz günlerde 1 Mayıs daha da anlamlıdır. Büyük mücadeleler sonucu kazanılmış haklar çalışanların ellerinden alınmak istenmektedir. Yapılan araştırmalarda sendikalaşma oranlarının çok düşük olduğu görülmektedir. Sendikasız çalışmanın ötesinde güvencesiz ve kaçak işçilik çok yaygındır. İş kazalarında yaşamını yitiren yurttaşlarımızın sayısı her yıl daha da artmaktadır. Yayınlanan bir raporda 2016 yılında en az 1970 işçinin yaşamını yitirdiği ifade edilmektedir. İzmir Barosu’nun da takip ettiği ve 301 yurttaşımızın yaşamını yitirdiği Soma davasında geçen bunca yıla rağmen sorumlular hakkında hala bir karar verilmemiştir. İktidarlar kıdem tazminatını sürekli bir tartışma konusu yapmaktadırlar. KHK’lerle memurlar, akademisyenler sorgusuz sualsiz açığa alınmaktadır. İş hukuku uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk uygulamasına geçilme çalışmaları vardır. Oysa zorunlu arabuluculuk, tarafların üzerinde özgür iradeleri ile serbestçe tasarruf edebilecekleri ve eşit güçte oldukları alanlarda olumlu sonuçlar doğurabilir. Ancak, işçilik alacaklarında, gönüllü olması dahi uygulamada iş hukukunun temel felsefesi olan işçiyi koruma ilkesine aykırı düşebilecek sorunlara sebebiyet verebilecekken, zorunlu olmasının sonuçları daha da ağır olacaktır. Tüm bu tablo karşısında tarihi boyunca emekten yana tavır göstermiş olan İzmir Barosu’nun kayıtsız kalması elbette düşünülemez."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Baro'dan avukatlara 'alanlara inin" çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Nisan 2017 tarihinde saat 12 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Baro'dan avukatlara 'alanlara inin" çağrısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı