ANKARA HABERLERİ

Baro yasaları enstitüyle izleyecek

Hürriyet Haber
15.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Barosu, 106 akademisyen ve hukukçuyu yasaları mercek altına almak üzere bir araya getirdi. Baro tarafından kurulan Yasa İzleme Enstitüsü, yurt içindeki yasama faaliyetlerinin yanısıra yurt dışındaki hukuki düzenlemeleri de takip edecek.

Hürriyet Haber

Kurulum çalışmaları Haziran ayında başlayan Yasa İzleme Enstitü’nün tanıtım toplantısı, Ankara Barosu Özdemir Özok tesisinde yapıldı. Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu burada yaptığı konuşmada, kanun yapma tekniğinin toplumun bütün hassasiyetlerini, dengelerini ve gerçeklerini dikkatte alarak, kapsamlı ve özenli bir çalışmayı gerektirdiğini belirterek, “Toplumun bütün psikolojik, sosyolojik durumu tespit edilir, felsefi açıdan değerlendirilir ve uygun hukuk dili vasıtasıyla öneri veya teklif haline getirilerek yasama organına sunulur. Bütün bu süreç Yasa İzleme Enstitüsü’nün varlık nedenini açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

Yasaları bilimsel çerçevede değerlendirecek olan Yasa İzleme Enstitüsü’nde hukuk başta olmak üzere, dilbilimi, sosyoloji, psikoloji gibi alanlarda çalışmalar yapan Ankara’nın birçok üniversitesinden akademisyenler bulunuyor. TBMM, Adalet Bakanlığı, Üniversiteler ve konuyla ilgisi bulun tüm kurum ve kuruluşlarla koordineli çalışmayı hedefleyen Enstitü, yeni yasa hazırlıklarını takip ederek gerekli görüldüğünde bu hazırlıklara katılmayı amaçlıyor. Enstitü aynı zamanda yeni hukuki düzenlemelere ihtiyaç duyulan konuları da tespit ederek bu konuda çalışmalar yürütecek. Bünyesinde kurulan kurul ve komisyonlar ile de yürürlükte olan yasaların uygulamadaki sonuçlarını tespit ederek ilgili kurumlara iletecek. Yasa İzleme Enstitüsü sadece yurt içi değil yurt dışındaki yasama uygulamaları ve neticelerini de mercek altına alarak, bunların Türkiye’de uygulanma imkanlarını araştıracak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Baro yasaları enstitüyle izleyecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   06:59
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı