ANKARA HABERLERİ

Baro seçimlerinde üç grup mücadele edecek

Hürriyet Haber
24.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 23.10.2008 - 20:42

Ankara Barosu’nun hafta sonu yapılacak 60. Olağan Genel Kurulu’nda, üç grup ve bağımsız baro başkan adayı olarak avukat Bülent Turhan Gündüz yarışacak.

Hürriyet Haber

Ankara Barosu’nda uzun zamandan beri seçimleri kazanan "Demokratik Sol Avukatlar Gurubu" yanında "Baroda Birlik Gurubu" da seçimlere giriyor. Uzun süredir varlığını sürdüren "Çağdaş Avukatlar Gurubu" ise bu seçimde, diğer guruptan kopan bir kısın avukatlarla birlikte oluşturdukları "Demokratik Sol ve Çağdaş Avukatlar Gurubu" adı altında yarışacak.

Başkanlığa tekrar adaylığını koyan Vedat Ahsen Coşar, Demokratik Sol Avukatlar grubunun diğer adayı Avukat Sami Kahraman’ın, "Ön seçime hile karıştırıldığı, Coşar’ın sağ görüşlü avukatların da oylarını aldığı" iddiası üzerine şunları söyledi:

"Baroya kayıtlı olan herkesin seçimlere gelmeye hakkı var. Ön seçime 3 bin 500’den fazla kişi geldi. Oraya gelenlerin kaçının sağcı, kaçının solcu olduğunu kim tespit edecek? Ayrıca herkesin bir siyasi görüşü var. Ama öncelik, avukat olmamız. Bir meslek grubu içinde ’Sen sağcısın, sen solcusun’ demek hoş değil. Görevim süresince sadece Demokratik Sol Avukatların değil, bütün avukatların başkanı oldum. Arkadaşlarımızın akıl tutulmasından kurtulmaları, hasım olmadığımızı düşünmeleri gerekir. Gerilimi artırmak hoş değil. Dilerim, genel kurula sağduyu hakim olur. Biz her şeyden önce meslektaşız. Baroda siyasi cepheleşme yanlış. Avukatlık yasasına göre baronun proje üretme görevi var. Baroyu siyasete endekslemek baroyu baro olmaktan çıkarır"

Bağımsız aday Gündüz ise şunları söyledi:

Ankara Barosu’nun 60. Olağan Genel Kurul Seçimlerinin Tek Bağımsız Baro Başkan Adayı Avukat "Ankara Barosunda yıllardır grupların kesin belirleyici olduğu seçim süreçleri yaşanmaktadır. Baro yönetiminde başarı da başarısızlık da baro başkanının kimliğinde düğümlenmekte, başarısız her başkan, (gruplardan medet umulamayacağı için) baroya en az iki yıl kaybettirmekte. Ankara Barosunda gruplara bağlı çalışmanın, mesleğimize olduğu gibi bizlere de hiçbir şey kazandıramayacağını anlatmaya çabalıyorum. ’Gruplar doğaları gereği kötüdür, kötü oldukları için değil’ biçiminde özetlenebilecek bu durumu, grupların oluşturduğu ’kastın’ çıkarları dışında hiçbir şeye hizmet etmeyeceğini, yaşamın içinden örneklerle anlatıyorum. Ancak gruplara eş hırslarımın olmaması, mutfakta olmayı (üretmeyi) şef garson olmaya (sunmaya) tercih etmem; oy istememem nedeniyle, anlattıklarımı doğrulayacak bir sonuca ulaşılamadı. Paradoksa dönüşen bu durumu aşmak, söylediklerimi yaşama geçirebilmek için oy isteyerek aday olmaya karar verdim"

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Baro seçimlerinde üç grup mücadele edecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı