ANKARA HABERLERİ

Bariyer sorunu mahkemelik etti

Hürriyet Haber
01.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında, ABD Büyükelçiliği’ni çevreleyen yapılaşmaya ilişkin idari yargının verdiği yürütmeyi durdurma kararına uymayarak, "Görevini kötüye kullandığı" iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Hürriyet Haber

ABD Büyükelçiliği’nin önüne kurulan ve kaldırılması için verilen mahkeme kararına uymayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gökçek hakkında, ABD Büyükelçiliğini çevreleyen yapılaşmaya ilişkin idari yargının verdiği yürütmeyi durdurma kararına uymayarak, "görevini kötüye kullandığı" iddiasıyla bir yıldan üç yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Davanın iddianamesinde, müşteki Tezcan Çakır tarafından Başsavcılığa sunulan suç duyurusu dilekçesinde, "Atatürk Bulvarı’ndaki ABD Büyükelçiliği’ni çevreleyen, üzerinde araç ve yaya trafiğini engelleyen, hukuka aykırı yapılaşmanın durdurulması için Ankara 12. İdare Mahkemesi’nde dava açıldığının ve mahkemece yürütmenin durdurulması kararının verildiğinin" kaydedildiği anlatıldı.

Suç duyurusu dilekçesinde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 30 Mayıs 2005 tarihinde tebliğ edilmesine ve aradan bir yıl süre geçmesine rağmen kararın uygulanmadığı, bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında soruşturma yapılarak kamu davası açılmasının talep edildiği hatırlatılan iddianamede, Başsavcılıkça, İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni istendiği, İçişleri Bakanlığı’nın ise soruşturma izni verilmemesine karar verdiği belirtildi.

İddianamede, karara yapılan itiraz sonucu, Danıştay 1. Dairesi’nce, "Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin 2 Mayıs 2005 gün ve 2005/495 sayılı kararının uygulanmadığının sabit olduğu tespit edildiğinden, bu kararın idareye tebliğini takip eden 30 gün içerisinde uygulamayan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın başı ve tüzel kişiliğinin temsilcisi olan ilgiliye isnat edilen suçu işlediği yönünde soruşturma yapılmasına yeterli delil bulunduğu anlaşıldığından, soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararın kaldırılmasına ve itirazın kabulüne" karar verildiği kaydedildi.

Topu trafik konisyonuna attı

İddianamede, Melih Gökçek’in, savunmasında, "Soruşturmaya konu bariyerlerin konulması konusunda Büyükşehir Belediyesi tarafından alınmış bir karar olmadığını, bu konudaki yetkinin İl Trafik Komisyonu’na ait olduğunu, yasanın değişmesiyle birlikte bu konudaki yetkinin Ulaşım Koordinasyon Merkezine geçtiğini, bu bariyerlerin kaldırılmasıyla ilgili yapılan müracaat üzerine, Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından direkler arasındaki bariyerlerin kaldırılması yönünde karar alındığını, zaten bu konudaki Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin kararıyla ilgili olarak da Danıştay 8. Dairesi tarafından esastan bozma kararı verildiğini, dolayısıyla yapılan işlemde hukuka aykırılık bulunmadığını, suçlamayı kabul etmediğini ifade ettiği" aktarıldı.

Gökçek’in yargılanmasına başlanacak

DAVANIN iddianamesinde, Danıştay 8. Dairesi’nin bozma kararının ardından yeniden yapılan yargılama sonucunda, Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından davanın reddine karar verildiği, ancak kararın henüz kesinleşmediği belirtildi. Gökçek’in, Anayasa’nın 138. maddesi ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. maddesinin bağlayıcı hükmüne rağmen yürütmeyi durdurma kararının gereğini yerine getirmediğinin sabit olduğu savunulan iddianamede, Melih Gökçek’in, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na tebliğ edilmesine rağmen Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararını süresinde uygulamayarak kamu zararına sebebiyet verip, "görevi kötüye kullanma" suçunu işlediği ileri sürüldü. İddianamede, Gökçek’in, TCK’nın 257/1. maddesi uyarınca 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması ve TCK’nın 53. maddesine göre "belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması" talep edildi. Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesine sunulan iddianamenin kabul edildiği ve Gökçek’in yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı öğrenildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bariyer sorunu mahkemelik etti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı