Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Barışı kurmaya gidersek çatışmanın tarafı oluruz

<b>ANKARA</b><br>BAŞKENTTE Lübnan’a asker yollama zirvesinin yapıldığı saatlerde CHP Lideri Deniz Baykal’a görüşünü soruyoruz. "Hükümet çok acele ediyor" diye başladığı sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Barışı kurmaya mı gidiyoruz, yoksa idame ettirmeye, korumaya mı? Arada dağlar kadar fark var. Ateşkesle barış arasındaki mesafe uzundur. Eğer Türk askeri Lübnan’a barışı kurmaya gidiyorsa, çatışmaların tarafı olması kaçınılmaz. Zaten İsrail’in hedefi de bu."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ateşkes öncesinde Lübnan’a asker yollanması için üç koşul saymıştı: "1) Ateşkes ilanı, 2) Ateşkesin uygulanması, 3) Barış Gücü’nün taraflarca kabulü."

Deniz Baykal bu koşullara atıfta bulunarak Başbakan’a şu soruları yöneltiyor: "Türk askerini kim çağırıyor, kim talepte bulunuyor? Hangi yetkiyle gidiyor, hiçbiri belli değil. Uluslararası dayanışma var ama hukuki çerçeve eksik. Ortada TBMM kararı yok. Hükümetin acelesini anlamak zor."

Baykal ile görüşmemiz sırasında AA’ya düşen bir haberde, Lübnan’a asker yollayacak ülkeler arasında Türkiye’nin de adı geçiyor. Lübnan Başbakanlığı’nın açıklamasına göre dün itibarıyla asker yollamayı kabul eden diğer ülkeler Fas, Endonezya, İtalya, İspanya ve Malezya idi.

Bu listeyi yorumlayan Baykal’ın son uyarısı da bölgesel risklere ilişkin:

"İspanya, İtalya ve Fransa’nın asker yollaması bize benzemez. Biz bölge ülkesiyiz. Lübnan’da çatışmanın tarafı olursak Türkiye çok daha büyük maceraya sürüklenebilir."

Giriş başladı

MAYIS çalkantısı sırasında yüzde 30’u bulan kur artışı karşısında sessiz kalanlar, döviz gerilemeye başlayınca sözel müdahale ile seviye belirlemeye çalışıyor. Oysa kur mayısta neden yükseldiyse o yüzden düşüyor. Yani Türkiye’den çıkışlar durdu, giriş başladı. Tam rakamını merak ediyorsanız, iki hafta önceki rakam 2 milyar dolar düzeyindeydi.

Memleket kime emanet

CHP bir zamanlar bırakın toplantı düzenlemeyi, nezaket ziyaretinde bile zorlandığı illerde miting yapmaya, kalabalık toplamaya başladı. CHP Lideri Deniz Baykal, Gümüşhane’den sonra geçen hafta sonu Kahramanmaraş’ta binlerce kişiye konuştu. Ama en yoğun ve sürpriz ilgiyi Andırın İlçesi’nde yaşadı. Yörenin DYP yöneticileri topluca Baykal’ı karşıladı, başkan herkesin ortasında, "Memleket size emanet" dedi. Bu anısını aktaran Baykal rakip ilgisini, "İlkinde nezaketen duymazdan geldim. Ama üç kez daha tekrarladı. Demek ki siyaset üstü bir ilgi söz konusu. Vatandaş gelecek seçimin hayati öneminin bilincinde. Meydanlar bizim zamanında zorluk yaşadığımız yörelerde seçime 15 ay kala bu yüzden doluyor" diye izah ediyor.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI