« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Barısa yelken actılar

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türk ve Yunan Yat'ları Ege'de Barış rüzgarı ile yelken basıp, iki kıyıda karşılıklı Dostluk Kupası adı altında yarışacaklar. Dostluk Kupası yarışmalarına Türkiye'den 60, Yunanistan'dan 15 tekne katılacak.

Barış rüzgarı Yıllarca iki ülke savaş gemilerinin sularını ısıttığı Ege'de şimdi Türk ve Yunan Yat'ları ‘‘Barış rüzgarı’’ ile yelken basacaklar. Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) ile Neutical Club of Thesaloniki (NCth) kulüpleri, Ege'yi ‘‘Barış Denizi’’ yapmak için birlikte bir yat yarışı düzenlediler. Yarışa Türkiye'den 60, Yunanistan'dan 15 yat katılacak.

Ege’de dostluk köprüsü Arçelik/Deniz Kuvvetleri Kupası ve Doğu Ege Yelken Haftası ile Kuzey Ege Kupası Yat Yarışları her iki ülke sporcularının katılımı ile Dostluk Kupaları adıyla gerçekleştirilecek. TAYK Genel Müdürü Cahit Üren, ‘‘Bugün tarihi bir fırsatla karşı karşıyayız. Ege Denizini bir barış denizi haline getirmek için hepimizin üzerine düşeni yapması gereken doğru zaman gelmiştir’’ dedi.

Kıyılar şenlenecek 25 Temmuz'da Çengelköy'den start alacak yat'lar, Gelibolu- Neos Marmaras-Foça etaplarında yarışacaklar. İki ülke sporcuları 30 Temmuz-5 Ağustos günleri arasında Neos Marmaras da yapılacak Kuzey Ege Dostluk Kupası yarışlarına katıldıktan sonra Foça'ya yelken basacaklar. Dostluk Kupası yarışları 7 Ağustos'da Çakabey yarışları ile sona erecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz