Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Barış yolunda son bulan hayat hikayesi

  Sefa ÖZKAYA-Eyüp Serbest-Fırat ALKAÇ- Özge EĞRİKAR/İSTANBUL -- Banu ŞEN/İZMİR
  13 Ekim 2015 - 07:21Son Güncelleme : 13 Ekim 2015 - 07:21

  Ankara’daki barış mitinginde ölenlerden cenazeleri teslim edilenler tüm yurtta yapılan törenlerle son yolculuğuna uğurlandı. Küçük yaşta anne ve babası ölünce evlatlık verilen, bu ailesini de kaybedince yetiştirme yurdunda büyüyen Halkevleri İzmir şubesi üyesi Berna Koç (36) için yapılan törene gelen vatandaşlar sokağa sığmadı.

  36 yaşındaki Berna Koç, bebekken ailesini trafik kazasında kaybetmişti. Önce bir aileye evlatlık verildi. Bu ailede babası da hayatını kaybedince yetiştirme yurduna geri verildi.

  Barış yolunda son bulan hayat hikayesi

  Her şeye rağmen hayatını kurdu. Geçen yıl Celal Bayar Üniversitesi Harita ve Kadastro Bölümü’nü kazandı. 3 ay önce katıldığı İzmir Halkevleri’nden arkadaşlarıyla mitinge gitti.

  Barış yolunda son bulan hayat hikayesi

  İsmi ölenler arasında açıklanınca sosyal medyada duyuruları yapıldı: “Berna’nın ailesi yok. Cenazesine sahip çıkalım.” Binlerce insan dün cenazesindeydi. Berna, diğer kurban Ayşe Deniz ile Doğançay’da defnedildi.

  Barış yolunda son bulan hayat hikayesi

  CENAZEDE PKK TEPKİSİ

  Ankara'daki patlamada hayatını kaybeden Vahdettin Özkan, Selim Örs, Azize Onat, Cemal Avşar ve Ahmet Karturlu için Ümraniye Yavuz Selim Camii’nde cenaze törenine düzenlendi. Düzenlenen törene Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, Oğuz Kağan Salıcı ve bir çok vatandaşlar katıldı.

  Barış yolunda son bulan hayat hikayesi

  Düzenlenen cenaze töreninde yakınları tabutların başında Türkçe ve Kürtçe ağıtlar yaktı. Törene katılan yüzlerce kişi attıkları sloganlarla Ankara’daki bombalı saldırıya tepki gösterdi.

  “BENİM BABAM ONLAR YÜZÜNDEN ÖLDÜ”

  Bombalı saldırıda hayatını kaybeden üç çocuk babasın 43 yaşındaki Ahmet Karturlu’nun tabutunun üstüne de terör örgütü PKK'nın renklerini taşıyan bez parçaları serilmek istendi. Ancak bu sırada devreye giren oğlu Harun Karturlu, “İstemiyorum sermesinler, benim babam onlar yüzünden öldü” diyerek duruma tepki gösterdi. Karturlu’yu yakınları güçlükle sakinleştirdi. HDP Lideri Demirtaş’a da tepkili olan Karturlu, yakınlarının ısrarı üzerine Demirtaş’ın taziyesini kabul etti.

  Kılınan cenaze namazlarının ardından cenazeler Ihlamurkuyu Mezarlığına defnedildi.

  Barış yolunda son bulan hayat hikayesi

  “SÖZ BARIŞ KAZANACAK”

  17 yaşındaki lise öğrencisi Dicle Derin dün doğduğu evin karşısındaki Silivrikapı Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Silivrikapı Mezarlığı’na defnedildi. Dicle’nin cenazesini kadınlar camiden mezarlığa kadar omuzlarında taşıdılar. Katılımcılar da, “Dicle sana söz barış kazanacak” sloganları attılar. Cenaze törenine Dicle Deli’nin yakınları, arkadaşları CHP ve HDP Milletvekilleri, Şişli Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da katıldı.

  BEN DE ÖLEBİLİRDİM

  Bakırköy Belediyesi’nde zabıta memuru olan Faik Deli o anları şöyle anlattı: “Kızımla birlikte Ankara’ya gittik. Eğer ben o kortej içerisinde tanıdığım arkadaşlarımla selamlaşmamış olsaydım 2-3 dakika sonra kızımın yanında olacaktım. Kızımla aramda 50 metrelik bir mesafe vardı. O anı gördüm. o mesafede peşpeşe 3-5 saniye arayla patlatılan iki bomba. Kızımın cesedini gece morgta bulabildim. İşin daha acısı o anda insanlar yerde cenaze parçaları toplarken güvenlik görevlilerinin gaz bombalarıyla, coplarla insanlara saldırmalarıydı. Ambulansların en azından 40 dakika gecikmeli gelmeleriydi. İnsanların cenazesine sahip çıkmasına bile tahammül edemeyen güvenlik görevlilerinin sorumlusu kim? Bence o talimatı veren insanlar o bombaların da orada patlatılmasının talimatını veren insanlardır. Bizim istediğimiz barış, kardeşlik. Onurlu bir yaşam. Bu saldırılar bizi yıldıramayacak. Yani bizi öldürdüler, katlettiler biz bu taleplerimizden, onurlu mücadelemizden vazgeçecek değiliz. Barışı isteyen insalara bomba yağdırmak hangi insanlığa hangi müslümanlığa sığar. “

  HEPSİNİN BARIŞ HAYALLERİ VARDI

  Cenazeye katılan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Dicle’nin fotoğrafına bile bakmaya kıyamadıklarını belirterek, “Hepsinin barış rüyaları, barış hayalleri vardı. Barış rüyalarıyla Ankara’ya girtmişlerdi. Ancak bu rüyaları hazmeemeyenler, bu rüyaların üzerine büyük bir karanlıkla geldiller. Ve maaselef siyasi iktidar bu bataklığa, karanlığa su taşıyor ve bu karanlığı besliyor” dedi.

  7 ÇOCUĞU YETİM KALDI

  HDP Ümraniye İlçe Başkanlığı’nda görevli Vahdettin Özkan, en küçüğü 1.5 yaşında olan 7 çocuk babasıydı. Yeğeni Zahide Özkan, “Amcam hayatını barışa adamış biriydi. Her nefesinde barış konuşurdu. Mahallemizde kavga edenleri bile ‘Barışın’ diyerek ayırırdı” diye konuştu.

  Selim Örs 4 çocuk babasıydı. HDP Üsküdar İlçe Teşkilatı’nda görevli olan Örs, Kirazlıtepe Mahallesi’ndeki akrabaları ve partiden arkadaşlarıyla birlikte mitinge katıldı. 2 çocuk annesi Azize Onat da kayınbiraderi ve ailesiyle birlikte barış ve demokrasi için mitingdeydi. 4 çocuğu için boyacılık yaparak geçimini sağlayan Ahmet Katurlu’nun oğlu Harun, tabutunun başından ayrılmadığı babası için gözyaşı döktü.

  HAKKINI HELAL ET DİYE GİTTİ

  HDP Üsküdar Başkanlığı’nda çaycı olarak çalışan Cemal Avşar’ın eşi Gülşen Avşar, “Mitinge giderken bana, ‘Orada başıma bir şey gelirse beni arkadaşlarımın yanına gömün. Hakkını helal et’ diyerek ayrıldı. Kan kaybından ölmüş. Vücudunda bozulma yoktu.” dedi.

  Cenaze namazına katılan bir imam, cemaate Kürtçe hitap etti. Öğle vakti kılınan cenaze namazlarının ardından cenazeler Ümraniye Ihlamurkuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

  KADINLARIN OMUZLARINDA

  HDP Gaziosmanpaşa İlçe Teşkilatı’nın çalışmalarına destek veren ev kadını Fatma Esen’in tabutunu kadınlar taşıdı. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da Fatma Esen’in son yolculuğuna uğurlayanlar arasındaydı. İki çocuk sahibi Fatma Esen için Fatih Kadınlar Pazarı’ndaki Eruhlular Derneği önünde tören düzenlendi. Daha sonra Fatma Esen’in naaşı Ümmügülsüm Camii’ne götürüldü. Törende konuşan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, “Biz barışın yoldaşlarıyız. Bu canlarımız da barışın ve hakkın uğruna hayatlarını verdiler” dedi. Fatma Esen’in kızı Eylem Esen de, “Annem barış Ankara’ya gitti. Ben de gidecektim. Böyle bir şeyin olacağından emindim. O yüzden gitmedim. Anneme de engel olmak istedim ama beni dinlemedi ” dedi. Daha sonra HDP’li milletvekili Hüda Kaya ve diğer kadınlar, Fatma Esen’in tabutunu omuzlarında taşıyarak, Saraçhane’ye kadar yürüdü. Gazi Cemevi’ne getirilen cenaze kortej eşliğinde götürüldüğü Gazi Mezarlığı’nda defnedildi.

  OĞLUMUN MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEĞİM

  İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Güney Doğan ise Taşdelen Cemevi’nden son yolculuğuna uğurlandı. Cenazede Güney Doğan’ın annesi Derman ve babası Mustafa Doğan güçlükle ayakta durdu. Mustafa Doğan yaptığı açıklamada, “Güneyin yoldaşları, arkadaşları, hepiniz hoş geldiniz. Güney savaşa karşı inadına barış dedi. Tayyip’in savaşına karşı inadına barış diyorum. Bu uğurda Güney’im şehit oldu. Ben oğlumun mücadelesini arkasındayım” dedi. Oğlunun tabutuna sarılan Derman Güney ise “Oğlum kalk ayağa. Sana ne oldu böyle. Bana oğlumun katilini getirin. Bulun oğlumun katilini” diye ağladı. HDP Milletvekili Beyza Üstün ile CHP Milletvekili Mahmut Tanal da törene katıldı. Güney Doğan Valide Sultan Mezarlığı’na defnedildi.

  BABAMIN YOLUNDAN GİDECEĞİZ

  Politika Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Tayfun Benol’un (57) cenazesi Üsküdar Karacaahmet Şakirin Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Maltepe Başıbüyük Mezarlığı’nda toprağa verildi. Patlamada ölen Tayfun Benol’un cenaze namazına çocukları Deniz ve Özgür, eşi Gülderen Benol, sevenleri, arkadaşları ile bazı sivil toplum kuruluşlarından üyeler katıldı. Cenaze namazı öncesi cami avlusunda taziyeleri kabul ederken yakınlarına sarılarak ağlayan Gülderen Benol, “Patlama sırasında ben de meydandaydım. Ancak eşimin yanında olmadığım için birşey olmadı” dedi. Benol’un küçük oğlu Deniz Benol ise “Babam devrimci ve mücadeleci biriydi. Bütün hayatını buna verdi. Biz de onun yolundan gideceğiz” şeklinde konuştu. Beyaz karanfillerin bırakıldığı Tayfun Benol’un naaşı kılınan cenaze namazından sonra omuzlara alınarak cenaze aracına sloganlar ve alkışlar arasında taşındı. Benol’un cenazesi daha sonra Başıbüyük Mezarlığı’nda toprağa verildi.

  SLOGANLARLA UĞURLANDI

  Dicle Haber Ajansı Çukurova Büro Haber Şefi Rojda Korkmaz’ın babası Binali Korkmaz için Küçükçekmece’deki Garip Dede Cemevi’nde tören düzenlendi. Cenaze, törenin ardından bir süre omuzlarda taşınarak, helallik alınması için evine götürüldü. Binali Korkmaz’ın cenazesi daha sonra Kanarya Mezarlığı’nda defnedildi. Tören sırasında, “Teröre karşı omuz omuza”, “Binali Korkmaz ölümsüzdür” sloganları atıldı.

  İnşaat-İş Sendikası kurucuları ve üyelerinden olan Tekin Aslan’ın cenazesi Kartal Cemevi’nde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Cenazeye CHP İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Gamze İlgezdi, CHP milletvekili adayları, Metin Ağırman, Cem Haydar Bektaş, Umut Çakır, Hasan Uzunyayla, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, CHP Kartal İlçe Başkanı Erdal Kıskanç, Pendik İlçe Başkanı Kemal ercan, Sultanbeyli İlçe Başkan Hayati Bozkaya, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün ve çok sayıda HDP ve CHP’li ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

  Etiketler: ankara , pkk , patlama , Cenaze , Ümraniye

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı