Gündem Haberleri

  “Barış Suyu” Projesi rafa kalkmadı

  A.A.
  03.02.2006 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Manavgat “Barış Suyu” Projesi çerçevesinde, İsrail'e su transferi işinden vazgeçilmediği ve projenin halen “gündemde” olduğu bildirildi.

  Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, basında yer alan “Türkiye ve İsrail tarafının, Manavgat Barış Suyu Projesi kapsamında İsrail'e su taşıma işinin iptali için fikir birliğine vardığı” yönündeki söylemlerin gerçeği yansıtmadığını söylediler.
  Yetkililerin verdiği bilgiye göre, 30 Ocak 2006 tarihinde Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nde, Türk-İsrail Ortak Su Grubu toplantısı yapıldı.
  Türkiye ve İsrail su uzmanlarının bulunduğu toplantıda, su transferi konusunda imkanlar, etraflıca ele alındı.
  Toplantıda, sadece İsrail'e su transferi değil, uzun vadede Filistin ve Ürdün'e de su verilmesi konusunda geniş bilgi alışverişinde bulunuldu. İşbirliği alanları gözden geçirildi, ileride tekrar bir araya gelinmesi benimsendi.
  Sonuçta, Türkiye ve İsrail'in Manavgat'dan İsrail'e su transeri projesinden vazgeçmediğini vurgulayan yetkililer, konunun “halen gündemde” olduğunu bildirdiler.

  -PROJE NEYDİ?

  Manavgat Çayı Suyu Temin Projesi, özellikle Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak düşüncesiyle, “Barış suyu” olarak tanımlanıyor.
  Projeyle, Manavgat Nehri'nin ortalama akımının yüzde 4'üne karşılık gelen 182.5 milyon metreküp suyun ihtiyaç bölgelerine gönderilmesi için gerekli kapasite yaratıldı.
  Günde 500 bin metreküp suyun Manavgat Çayı'ndan alınarak, 250 bin metreküpü arıtılmış halde, 250 bin metreküpü de ham su (kullanma amaçlı) olarak denizden tankerlere yüklenerek taşımaya hazır hale getirilmesini kapsayan proje, su alma yapısı ve ham su pompa istasyonu, arıtma tesisi, isale hattı, kıyı manevra odası ve pompa istasyonu, deniz altı boruları, SPM terminalleri ve diğer tesislerden oluşuyor.
  Buradan su almaya karar veren İsrail tarafıyla Türk tarafı arasında söz konusu suyun hangi gemilerle taşınacağı tartışma konusu olmuştu.
  Deniz taşımacılığını canlandırmak isteyen Türk tarafı “bizim gemilerle taşınsın” derken, İsrail tarafı bu öneriyi kabul etmemiş, kendi gemileriyle taşınmasını istemişti.
  Bu arada DSİ yetkilileri, özelleştirme kapsamındaki Manavgat Çayı İçmesuyu Tesisi'nden bölge belediyelerinin de su talebinde bulunduğu belirtirken, “Manavgat'taki su İsrail'e de yeter, çevre belediyelere de” diye konuştular.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı