« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Barış Rallisi Ankara'da

Algeau-Orent Uluslararası Dostluk ve Barış Rallisi'nin Türkiye ayağının startı Ankara'da verildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Birleşmiş Milletler ve Dünya Gıda Örgütü'nün ana sponsorluğunda gerçekleştirilen rallinin Türkiye ayağı, Avrupa Gazeteciler Derneği tarafından organize ediliyor.

Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Adnan Fişenk, TRT'nin önünden verilecek start öncesi yaptığı açıklamada, dünyada dostluk ve barışa katkı sağlamak amacıyla bu yıl beşincisi düzenlenen ralliye 317 araç ve 630 yarışçının katıldığını bildirdi.

Katılımcıların Almanya'dan başlayıp, Ürdün'de sona erecek rallide 8 ülke üzerinden 6 bin 660 kilometre yol yapacaklarını anlatan Fişenk, ralli güzergahının Türkiye'de 14 ilden geçtiğini belirtti. Yarışçıların, ralli boyunca, otobanlara girmeyeceğini, yerleşim merkezlerinden geçeceklerini ifade eden Fişenk, şunları kaydetti:
“Yarışçılar içerisinde ülkelerinde bürokrat olanlar, yargı mensupları, doktorlar, gazeteciler var. Ralliciler, masraflarını kendileri karşılıyorlar. Hepsi kendi imkanlarıyla katılıyorlar. Halkın arasına karışacaklar. Yeri gelince halkımıza yol soracaklar, alışveriş yapacaklar. Halkımızı tanıyacaklar, halkımız da onları tanıyacak. Kısacası halkımızla kaynaşacaklar. Ülke tanıtımı için önemli olacağını düşündüğümüz için Türkiye ayağını biz organize etmek istedik. Ankara'dan sonra Kırıkkale, Kırşehir üzerinden devam edecekler, Kilis'ten çıkış yapacaklar.
Yarışçılar Ürdün'de Kral Abdullah tarafından karşılanacaklar. Kral Abdullah yarışçılara çeşitli hediyeler verecek. Böyle bir yolculuk tabii ki onlara da ilginç geliyor.”

Fişenk, yarışçıların tümünün araçlarını Ürdün'de bırakacağını ve ülkelerine uçakla döneceklerini belirterek, araçlardan elde edilen gelirle Ürdün'de kız çocuklarının okuması için okul yapılacağını bildirdi.

Daha sonra Adnan Fişenk ve Avrupa Parlamenterler Birliği Başkanı Hasan Korkmazcan tarafından, rallinin Türkiye ayağının startı verildi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler