Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Barış nehri Meriç

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türk ve Yunan sporcular, sınırı belirleyen nehirde dostluk köprüsü kuracaklar. Meriç'teki su sporları yarışmasında iki ülke sporcuları karşı sahile pasaportla değil, yüzerek geçecek.

Zeytin dalı

Yunanistan, Meriç üzerinden Türkiye'ye zeytin dalı uzattı... Yunanistan Herkes İçin Spor Direktörlüğü'nden HIS Federasyonu Başkanı Kamil Kehale'ye, ‘‘Gelin Meriç'te sınırı kaldırıp, birlikte su sporları yarışması yapalım. Sınırımız Meriç'in üstüne her iki ülke sporcuları barış köprüleri atsın’’ önerisi geldi.

Pasaportsuz geçiş

Yunanlılar Temmuz aylarında Meriç nehrinde düzenledikleri kürek, kano, yüzme ve surf sporlarını Türkiye ile birlikte yapma önerisi getirdi. Buna göre, iki ülke sporcuları Meriç'te karşıdan karşıya yüzerek, sporun gücü ile sınırı kaldırmış olacaklar. Böylece iki ülke sporcuları karşı sahile pasaportla değil, yüzerek geçecek.

Sporun sınırı yok

Yunanlıların bu önerisine sıcak baktıklarını söyleyen HIS Federasyonu Başkanı Kamil Kehale, ‘‘Sporun sınırı yoktur. İki ülke arasında siyasi ortamda gergin günler yaşansa da sporun evrenselliği barış ve dostluk yolunda olumlu adımlar olacaktır. Meriç barış nehri, sporcular barış köprüsü olacak’’ dedi.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler