Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Barış mesajı

  Hürriyet Haber
  15 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 15 Temmuz 1999 - 00:01

  İsrail Cumhurbaşkanı Weizman'ın konuğu olan Cumhurbaşkanı Demirel, Ortadoğu barışı için çaba harcadığını söyledi. Demirel, ‘‘İsrail, Suriye ile sorununu çözerse mutlu oluruz. Suriye düşmanımız değil, komşumuz’’ dedi.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ortadoğu'da dikkatleri üzerinde toplayan Türk-İsrail ilişkilerinin, Suriye ve İsrail arasında sağlanan bir barışla daha da güçleneceğini söyledi.

  SURİYE KOMŞUMUZ

  Demirel, İsrail gezisinde dün Cumhurbaşkanı Ezer Weizman ile yaptığı basın toplantısında, Ortadoğu'ya hassas mesajlar gönderdi. Yeni Başbakan Ehud Barak'ın işbaşına gelmesiyle Türk-İsrail ilişkilerinin zayıflayacağı iddialarına karşılık Demirel, ‘‘Suriye bizim düşmanımız değil, komşumuzdur. İsrail bu ülkeyle sorununu çözerse, bundan mutlu oluruz. Türk-İsrail ilişkileri üçüncü bir tarafa karşı değil, bölgenin barış ve istikrarına katkıda bulunan bir amaç taşır’’ dedi.

  Son yıllarda İsrail'le ilişkilerin bir çok alana yayıldığını işaret eden Demirel, 3 yılda 2 kez geldiği İsrail'le ticaret hacminin her geçen yıl arttığını hatırlattı. Türkiye'nin Ortadoğu'da başından beri barış ve istikrar için çaba harcadığını kaydeden Cumhurbaşkanı, bu çerçevede Ankara'nın taraflar arasında elinden geleni yapmaya hazır olduğunu belirtti. Taraflara, Başbakan Barak ile yeşeren barış ümitlerini devam ettirmeleri çağrısında bulunan Demirel, meslektaşı Weizman ile de bu konuda hemfikir olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Weizman ise Demirel'in Ortadoğu barış sürecinde kendisine bir danışman, bir yakın arkadaş gibi yardımcı olduğunu belirterek, Demirel'in programında bulunan Filistin Lideri Yaser Arafat ve Ürdün Kralı Abdullah ile görüşmesinin bu çerçevede sevindirici olduğunu söyledi. Osmanlı İmparatorluğu'nun 700'üncü kuruluş yıldönümü kutlamaları için Ankara'ya geleceğini de açıklayan Weizman, daha sonra ilginç açıklamalarda bulundu.

  KÜRT SORUNU ÇÖZÜLÜR

  Gazetecilerin sorularını esprili bir üslupla yanıtlayan Weizman, Türkiye'de Abdullah Öcalan ile ilgili yaşanan sorunları kapsayan soruları net olarak yanıtlamadı. Ancak Weizman, ‘‘Türkiye'de Kürt sorunu hakkında ne düşünüyor sunuz?’’ sorusuna, ‘‘Çetin bir iş. Türkiye bunu çözecektir’’ yanıtını verdi. Türkiye-İsrail-Ürdün arasında planlanan askeri tatbikatın ne zaman yapılacağı hakkındaki bir soruya, ‘‘Ümit ediyorum yapılacak. Ancak ben asker değilim’’ cevabını veren İsrail Cumhurbaşkanı, İran'da yaşanan olayların da bu ülkenin hassas bir döneme girdiğini belirtti.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise Türkiye'de yaşayan 25 bin dolayındaki Yahudi asıllı Türk vatandaşını överek, toplumda çok saygın yerleri olduğunu söyledi. Demirel ayrıca, Manavgat su projesi çerçevesinde, İsrail'e su taşınma projesinin gündemde olduğunu söyledi.

  Barak, Amerika gezisini erteledi

  Cumhurbaşkanı Demirel, dün İsrail'e gelişinin ardından ilk olarak İsrail Başbakanı Ehud Barak ile biraraya geldi. ABD'ye gidişini Demirel ile görüşeceği için öğleden sonraya erteleyen Barak'ın bu jesti İsrail'in Türkiye'ye verdiği önemin göstergesi oldu. Demirel daha sonra meslektaşı Weizman ile görüşmelere geçti. Demirel'in Weizman ve Barak ile görüşmelerinde tarafların birbirine iki ülke arasındaki ilişkilerin hiçbir şekilde kesintiye uğramayacağı sözünü yinelediği öğrenildi. Basın toplantısının ardından El-Aksa Camii'nde incelemelerde bulunan Demirel, Türkiye'de yaptırılan bir halıyı da, cami yetkililerine hediye etti. Daha sonra İsrail televizyonlarına bir mülakat veren Cumhurbaşkanı, akşam saatlerinde İsrail Dışişleri Bakanı David Levi'yi kabul etti. Kudüs Belediye Başkanı, ardından da Bölgesel İşbirliği Bakanı Şimon Perez'i kabul eden Cumhurbaşkanı Demirel, meslektaşı Weizman ile akşam onuruna verilen yemeğe katıldı.

  Demirel bugün Ashdod limanında Türkiye ile İsrail arasında başlayan düzenli gemi seferlerinin açılışını yaptıktan sonra Ulusal Ekonomi Konseyinin açılışına katılacak. Demirel daha sonra, Atatürk ormanında ağaç dikme töreni ile ‘‘Demirel-Weizman Dinlenme Yeri’’nin açılışını yapacak.

  Weizman'dan kumar esprisi

  Basın toplantısı sırasında, İsrail vatandaşlarının Türkiye'de kumarhanelerin tekrar açılıp açılmayacağını merak ettikleri şeklindeki bir soruya Cumhurbaşkanı Weizman şu esprili yanıtı verdi:

  ‘‘Bu konu sürekli gündemde. Ancak kumar oynamak için Türkiye'ye gitmeye gerek yok. Geçenlerde arabamla Kudüs'e gelirken Jeriko yakınlarında arabamla durdum. Bir vatandaş bana, ‘Sayın Cumhurbaşkanı, siz de kumar oynamaktan mı geliyorsunuz?' diye sordu. O yüzden Türkiye'ye bu konuyu gündeme getirmeye gerek yok.’’

  Demirel ise gazinoların Türkiye’de tekrar açılmayacağı konusunda kararlı olduğunu söyledi.

  Bölgesel savunma ortaklığı

  İsrail'in en saygın gazetelerinden ‘Haaretz’ gazetesi, dünkü sayısının ilk sayfasında ilginç bir yoruma yer verdi. Aluf Benn imzalı yazıda, barış sürecinin yoluna girmesi halinde Türkiye'nin, İsrail ile sıkı ilişkilerini koruyacağı, fakat bu ilişkileri ise Suriye, hatta Irak ile bölgesel savunma ortaklıkları kurmak için kullanacağı iddia edildi. Türk-İsrail ilişkilerinin Türkiye'nin komşularına ulaşmasında bir çıkış noktası olarak kullanacağı tezini Türk yetkililerine dayandırarak veren gazete, bölgesel kriz yönetim merkezi ve düzenli toplantılar içeren Türk planının İsrailliler, Araplar ve Türkler arasında güven artırımı sağlayacağını kaydetti. Bu çerçevede Araplar'ın da İsrail Genelkurmayı'nın görüşünü anlayabileceğini Türk yetkililerinin ağzından veren gazete, Ortadoğu'da barış süreci başarılı olduğu takdirde Türk-İsrail ilişkilerinin de daha fazla artmayacağını bildirdi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı