« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Barış koşusu

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türk ve Yunanlı atletler el ele koşacak

İstanbul Masterler Atletizm Kulübü, ‘‘Venizelos'tan Atatürk'e Barış ve Dostluk Koşusu’’ düzenledi. Türk ve Yunanlı atletler, Venizelos'un Girit'teki mezarından Anıtkabir'e bin 655 kilometre koşacaklar.

El ele, kol kola Sporda Türk-Yunan barışına katkıda muhteşem proje... Deprem yakınlaşmasından sonra iki ülkenin birbirlerine yaptığı jestler ve atılan barış köprülerine görkemli bir halka daha eklendi. Venizelos'tan, Atatürk'e Barış ve Dostluk Koşusu... Türk ve Yunanlı atletler bin 655 kilometreyi el ele, kol kola birlikte koşacaklar.

Venizelos'tan Atatürk'e İstanbul Masterler Atletizm Kulübü'nce gerçekleştirilen ve Yunanlılardan çok sıcak ilgi gören bu projeye göre koşu, iki ülkenin barış ve dostluğu için yıllar önce çalışan Atatürk ve Venizelos'un mezarları arasında yapılacak. Koşu, Venizelos'un Girit adasındaki mezarından başlayıp, Anıtkabir'de sona erecek.

Selanik'ten toprak İstanbul Masterler Atletizm Kulübü Başkanı Ferit Uğuzluoğlu, bu proje konusunda, ‘‘Startı Girit'te verilecek koşuda atletler Selanik'te Atatürk'ün evinin bahçesinden alınacak toprağın bir bölümünü Anıtkabir'e getirecekler. Diğer bölümünü de 19 Mayıs törenlerinde Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'e takdim edecekler’’ dedi.

İşte parkur Koşunun startı Venizelos'un Akrotiri bölgesindeki mezarından verilecek. Atletler denizyolu ile Atina'ya geçip Lamia, Larisa, Katerini, Selanik, Kavala, Ksanti (İskeçe), Komotini (Gümülcine), Aleksandrupolis (Dedeağaç), İpsala, Malkara, Tekirdağ, İstanbul, İzmit, Adapazarı, Bolu üzerinden Ankara'ya koşacaklar.


Bunları da Beğenebilirsiniz