Barış konuşmayan imama vize yok

AA
26.08.2014 - 09:25 | Son Güncelleme:

Hollanda’da hükümetin, ülkedeki Müslüman gençlerin radikalleşmesini önlemek amacıyla yeni tedbirler üzerinde çalıştığı bildirildi.

Hollanda Başbakan Yardımcısı ve Uyumdan Sorumlu Bakan Lodewijk Asscher, De Telegraaf gazetesine yaptığı açıklamada, toplumda nefret söyleminde bulunan imamlara karşı ve radikal gruplara katılmak isteyen gençlerin engellenmesi için önlem alacaklarını söyledi.
Güvenlik ve Adalet Bakanı ile önlemler paketi üzerinde çalıştıklarını belirten Asscher, hukuk devleti olmanın ve güvenliğin en önemli maddeler olduğunu söyledi.

İSTİSMAR EDİLMEMELİ
Sahip oldukları din özgürlüğünün istismar edilmemesi gerektiğini ifade eden Asscher, barışçıl amaçlar dışında konuşma yapmak üzere Hollanda'ya gelecek imamlara vize verilmeyeceğini ifade etti.
Aynı şekilde Hollanda'da yetişen ama nefret söylemlerinde bulunan imamlarla da mücadele edeceklerini açıklayan Asscher, bu tür kimselerle belediye başkanları kanalıyla görüşüleceğini dile getirdi. Asscher, Avrupa'dan Suriye'ye savaşmaya giden gençlerin bulunduğunu, bunun önüne geçmek ve radikalleşmeyi önlemek için uluslararası tecrübelere bakacaklarını belirtti.

130 KİŞİ SURİYE'YE SAVAŞMAYA GİTTİ
HOLLANDA İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı (AIVD) haziran ayında, Suriye ve Irak'a savaşmak için giden Hollanda vatandaşı sayısının 130 civarında olduğunu açıklamıştı. Bu kişilerin 30 kadarının ülkeye döndüğünü duyuran AIVD, 14 kişinin ise bölgedeki savaşta hayatını kaybettiğini belirtmişti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı