Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Barış isteyen, önce silahlarını bırakır

  Hürriyet Haber
  28 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Eylül 2000 - 00:01

  Başbakan Ecevit, merkez köy projesini başlatmak üzere gittiği Güneydoğu'da ‘‘Biji aşiti’’ (Yaşasın barış) sloganlarıyla karşılandı.

  Bülent Ecevit, ‘‘Barış barış’’ diye bağıranların sınırda silahlı olduklarını hatırlatarak, ‘‘Barış isteyen, önce silahını bırakır’’ dedi.

  Başbakan Bülent Ecevit, Siirt'te mitingi protesto eden bir grup HADEP'linin ‘‘Biji Aşiti’’ (yaşasın barış) sloganlarıyla karşılandı. Bu sloganları duymayan Ecevit ise mitingte barış çağrısı yaptı.

  Ecevit, eşi ve yardımcısı Rahşan Ecevit ile birlikte Şırnak'ın Başağaç Köyü'nde merkez köy projesini başlatmak üzere dün önce Siirt'e geldi. Siirt'te halka hitap etmeyi de planlayan Ecevit, miting alanına gelmeden önce, çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu yaklaşık 100 kişilik HADEP'li, ‘‘İdama hayır’’, ‘‘Çözüm F tipinde değil genel afta’’, ‘‘Köykente hayır’’ ve ‘‘Barış, hemen şimdi’’ pankartlarının açtırılmamasını eleştirerek miting alanını terketti. Grup ellerinde HADEP bayrakları ve ‘‘Biji Aşiti’’ sloganıyla miting alanından İl Başkanlığı'na kadar yürüdü. İl Başkanı Ahmet Konuk, Başkanlık binasının önünde köykent projesini eleştirirken, idamın kaldırılması, koşulsuz genel affın çıkarılması yönündeki isteklerini sıraladı.

  İçinde bulunduğu otobüs geride kaldığı için bu slogan ve istekleri duymayan Başbakan ise miting alanına sıkı güvenlik önlemleri arasında geldi. Ecevit, konuşmasına sıcak karşılama için şükranlarını sunarak başladı. Kadro isteyen Köy Hizmetleri işçilerinin dövizlerini ‘‘Hedefimiz hepinizi daimi işçi haline getirmek’’ sözleri ile indirten Başbakan, özetle şunları söyledi:

  ‘‘15 yıldır halkımız özellikle köylülerimiz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da büyük acılar çektiler. Bölücü terör Türk-Kürt demeden herkesi vurdu. Sayısız şehit verdik. Hükümetin aldığı tedbirlerle bölücü terör sindi, kabuğuna çekildi. Artık huzur ortamı oluşmaya başladı. Köylüler bu nedenle terkettikleri köylerine dönüş isteği içindeler. Bu süreç başlamış durumda. Güvenliği kesin olarak sağlamak durumundayız. Henüz kesin değil. İhtiyatlı olmalıyız. ‘Barış, barış' diyenler sınır ötesinde hálá silahlılar. Barış isteyen evvela silahı bırakır arkadaşlarım.’’

  Daha sonra vatandaşların isteklerini tek tek dinleyerek yanıt vermeye çalışan Ecevit’e gelen en ilginç istek, Jet-Pa yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Akgündüz'e yardımcı olunması oldu. Akgündüz'ün Siirt'te kurduğu otomotiv fabrikasının yarım kaldığını belirterek tamamlanmasını isteyen vatandaşa Ecevit, ‘‘Adaletin işine karışmayız. Kim suç işlemişse cezasını çeker. Suç işlememişse beraat eder’’ karşılığını verdi.

  Ecevit mitingin ardından karayoluyla Şırnak'ın Başağaç Köyü'ne geçerek merkez köy projesine start verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı