Dünya Haberleri

  Barış gücünün ilk askerleri yolda

  Hürriyet Haber
  01.01.2002 - 13:16 | Son Güncelleme:

  Afganistan’da görev yapacak uluslararası kuvvetin öncü birliği, bu sabah İngiltere’den yola çıktı. Bu arada İtalya ve İspanya da, Afganistan’da görev yapacak Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’ne (ISAF) asker göndermeyi planladığını resmen BM’ye bildirdi.

  Almanya Savunma Bakanlığı sözcüsü, İngiltere’den Alman hava kuvvetlerine ait uçakla hareket eden birlikte 18 ülkeden toplam 149 asker bulunduğunu kaydetti.

  Öncü birlik, Umman’da uçak değiştirerek -mümkün olursa bugün- Afganistan’ageçecek. Öncü birliğin Kabil ya da Bagram havaalanına inmesi bekleniyor.

  Öncü kuvvet, Kabil’deki genel havayı ve özellikle havaalanlarındaki durumu inceleyecek.

  Öncü birlik, 28 Aralık Cuma akşamı yola çıkacaktı ancak Bagram havaalanındaki ‘‘güvenlik sorunları’’ gerekçe gösterilerek birliğin hareketi birkaç kez ertelenmişti.

  İngiliz komutasında görev yapacak uluslararası güç çerçevesinde Afganistan’a bu ay içinde 4500 kadar asker konuşlandırılacak.

  İTALYA VE İSPANYA'DA ASKER GÖNDERİYOR

  İngiltere ve Fransa’nın ardından İtalya ve İspanya da, Afganistan’da görev yapacak Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’ne (ISAF) asker göndermeyi planladığını resmen BM’ye bildirdi.

  İtalya, Afganistan’a 600 asker gönderme kararı aldığını kaydederken, İspanya da 485 askerden oluşan kara ve hava gücü göndereceklerini belirtti.

  İspanya, askerlerinin en son 30 Nisan’a kadar Afganistan’da kalacağını bildirirken; İtalya, askerlerinin kalacağı süreye ilişkin bir taahhütte ya da sınırlamada bulunmadı.

  BM Güvenlik Konseyi’nin emriyle Kabil’de ilk aşamada 6 ay süreyle görev yapacak olan İngiltere komutasındaki ISAF’ın görev süresinin uzatılma olanağı bulunuyor. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı