Dünya Haberleri

  Barış gücü netleşmedi

  Hürriyet Haber
  16.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin katılmayı gözden geçirdiği Lübnan Barış Gücü ile ilgili birçok soru işareti bulunuyor. Çekilmeye başlayan İsrail, 48 saat içinde yerini BM askerine bırakabileceğini bildirdi. Mevcut BM gücü UNIFIL’in sadece 2 bin askeri var ve takviye kuvvetler ancak 10 gün sonra intikal edebilecek.

  BM, Lübnan’ın güneyindeki uluslararası geçici barış gücü UNIFIL’in bir an önce takviye edilmesi amacıyla, bürokratik ayrıntıları by-pass ederek süreci hızlandırma kararı alırken, güce katılmayı planlayan ülkeler açısından olay hala tam olarak netlik kazanmış değil. Uluslararası güce asker vermek isteyen ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, barış gücünün hedef ve yetkilerinin net bir şekilde ortaya konulmasını istiyor. İsrail ise güneydeki mevzilerden 48 saat içinde hızla çekilerek yerini BM askerine bırakabileceğini bildiriyor.

  15 bin asker

  BM Güvenlik Konseyi’nden geçen 1701 numaralı karar, Güney Lübnan’daki mevcut 2 bin kişilik barış gücünün takviye edilerek 15 bin kişilik bir güç haline getirilmesini öngörüyor. Bu güç, çekilen İsrail askerlerinin yerine Lübnan askerlerinin yerleştirilmesine eşlik etmek ve desteklemekle yükümlü olacak.

  BM’nin operasyonlar şefi Jean-Marie Guehenno, geçici barış gücü UNIFIL’e ilk takviye askerlerin 10 güne kadar Lübnan’ın güneyine ulaşmasını umduklarını söyledi.

  Fransa komuta edecek

  Bazı lojistik sorunların bulunduğuna dikkat çeken Guehenno, yeni UNIFIL’ın başına geçmesi beklenen Fransa’nın önemli bir rol oynayacağını ifade etti. Lübnan’daki yeni gücün Lübnan kuvvetlerine eşlik etme görevi olacağını ifade eden Guehenno, "Güce başvurabilecek olmasına karşın, bu gücün Hizbullah’ı zorla silahsızlandırmayacağı açıktır" dedi.

  Hizbullah’ın silahsızlandırılması sorunu

  BM’nin Lübnan’daki geçici barış gücü UNIFIL’in komutanı Fransız Tümgeneral Alain Pellegrini, takviye güçlere acilen ihtiyaçları olduğunu söyledi. Pellegrini, Lübnan’a takviye güçlerinin mümkün olduğunca kısa sürede gönderilmesi ancak bundan önce Lübnan ordusunun bölgeye bir an önce konuşlandırılması gerektiğini belirtti.

  Fransız general, Hizbullah’ın silahsızlandırılmasının, barış gücünün değil Lübnan’ın işi olduğunu da sözlerine ekledi.

  Almanya’ya donanma görevi mi
  /images/100/0x0/55eae215f018fbb8f89ccc01
  Almanya da Lübnan’a asker göndermeyi tartışıyor. Ancak Nazilerin Yahudi soykırımından 60 yıl sonra Alman askerinin İsrail sınırına yakın bir yere yerleştirilmesi hassas bir konu. Bu durumun İsrail’de rahatsızlık yaratabileceğini düşünenler var. Bu nedenle Almanya’nın donanmaya ait birimlerle Lübnan kıyılarında devriye gezerek ateşkesi denizden denetlemesi gündemde.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı