Dünya Haberleri

  Barış askeri savaşmayacak

  Hürriyet Haber
  20.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Güney Lübnan’a konuşlandırılması planlanan barış gücü askerlerinin savaşmayacağı yolunda garanti verdi. BM’ye üye ülkelerden biran önce bölgeye konuşlanacak genişletilmiş barış gücü UNIFIL’e katkıda bulunmalarını isteyen Annan, ayrıca, bölgedeki insani yardım çalışmalarının hızlanması için, İsrail’den Lübnan üzerindeki deniz ve hava ambargosunu kaldırması gerektiğini vurguladı.

  UNIFIL’e asker vermeyi düşünen ülkelerin, Hizbullah ile çatışmaya girme kaygısı taşıdıklarını gözönüne alan Annan, 1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanmasıyla ilgili hazırladığı raporda bu kaygıları gidermeye çalışırken, "Lübnan’da iç konsensusun, güç kullanılarak değil, görüşmeler yoluyla sağlanacağı anlaşılmalı" şeklinde bir ifade kullandı.

  İSRAİL VE LÜBNAN’DAN İTİRAZLAR

  BM’ye üye ülkeler, çeşitli endişelerle UNIFIL’e asker vermekte zaten ayak sürürken, şimdi bir de İsrail ile Lübnan’dan engellemeler geldi. İsrail, "Beni tanımayan ülke askerini bölgede istemiyorum" diye açıklama yaptı.

  UNIFIL’e asker vermeyi taahüt eden ülkeler arasında, Müslüman Malezya, Endonezya ve Bangladeş de bulunuyor. Ancak bu ülkelerin tanımadığı İsrail, bu ülke askerlerin, Güney Lübnan’da işgal ettiği bölgelere yerleştirilmesine karşı çıktı. Bunun üzerine Malezya, İsrail’in uluslararası gücün oluşturulmasına karışmaması gerektiğini bildirdi.

  İsrail’in bu açıklamasının ardından, bir itiraz da Lübnan’dan geldi. Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud, İsrail ile askeri ilişkileri olan ülkelerin, UNIFIL’de yer almaması gerektiğini söyledi. Lahud’un açıklamalarının Lübnan hükümeti tarafından desteklenip desteklenmediği bilinmiyor. Lahud’un, Fuad Sinyora başkanlığındaki Lübnan hükümetini destekleyen meclisle karşıt görüşlerde olduğu biliniyor.

  İSRAİL OPERASYONU

  BM’nin ilan ettiği ateşkes kararına karşın, İsrail savaş uçaklarıyla komandoları, Lübnan’ın doğusundaki Bekaa vadisinde operasyon yaptı.

  Lübnan güvenlik kaynakları, dün sabah bir İsrail komando birliğinin Lübnan’ın doğusuna sızarak Hizbullah militanlarıyla çatışmaya girdiğini, çatışmada 3 militanın öldüğünü belirtti. İsrail ise, Hizbullah’a karşı düzenlediği operasyonda bir askerinin öldüğünü, ikisinin de yaralandığı bildirdi. İsrailli askeri yetkililer, komandoların, İsrail’e yönelik terör eylemlerini, özellikle Suriye ve İran’dan Hizbullah’a silah sevkıyatını önlemek için Lübnan’a girdiğini söyledi.

  İsrail: Beni tanımayan asker göndermesin

  BM Genel Sekreteri Annan, Lübnan’a gidecek Barış Gücü askerinin savaşmayacağını söylerken, bu gücün içinde Batılı-Müslüman asker dengesi istiyor. İsrail ise, var olma hakkını tanımayan İslam ülkelerinden asker istemiyor. Bu ülkeler, Endonezya, Malezya ve Bangladeş.

  Lübnan: İsrail ile anlaşan gelmesin

  Lübnan Devlet Başkanı Lahud, "İsrail ile askeri ilişkileri olan ülkeler UNIFIL’de yer almasın" dedi. Lübnan, Türkiye’den asker istemişti, ancak Türkiye’nin İsrail ile Savunma İşbirliği Anlaşması var. İsrail, Türkiye’deki iki tatbikata düzenli olarak katılıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı