Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Barış Annesi'ne gözaltına özür

  WASHINGTON (A.A)
  02 Şubat 2006 - 12:13Son Güncelleme : 02 Şubat 2006 - 12:13

  Amerikan Kongresi'nin güvenliğinden sorumlu polis, asker oğlunu Irak savaşında kaybettikten sonra yaptığı protesto eylemleriyle ABD'de barış hareketinin önderi kabul edilen Cindy Sheehan'ın, Başkan George Bush'un yıllık “Birliğin Durumu” konuşmasını yaptığı Kongre binasına, üzerinde savaş karşıtı slogan yazılı bir tişörtle geldiği gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından özür diledi.

  Polisten yapılan yazılı açıklamada, serbest bırakılmadan önce 4 saat kadar polis tarafından tutulan Sheehan hakkındaki suçlamaların tamamen kaldırıldığı belirtildi. Açıklamada, Sheehan'ın kıyafeti ya da davranışının kınanacak bir tarafının bulunmadığı da kaydedildi.

  Kongre Polis Şefi Terrance Gainer da tür olayın bir daha tekrarlanmayacağını, Kongre'ye davet edilen kişilerin istediklerini giymekte özgür olduklarını söyledi. Sheehan'ı sorgulayan polisin iyi niyetli olduğunu belirten Gainer, ancak bu polisin Kongre içinde her türlü gösteriyi yasaklayan Amerikan Parlamentosu'nun yazılı olmayan kuralını yanlış yorumladığını kaydetti.

  Cindy Sheehan, Bush'un konuşmasını yapmasından az önce, davetli olduğu Kongre'ye üzerinde Irak'ta ölen Amerikan askerlerine atfen, ”2245 ölü. Kaç tane daha” yazılı bir tişörtle geldiği için gözaltına alınmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı