ANKARA HABERLERİ

Barınağa barınak aranıyor

Ender BAYKUŞ-Mert Gökhan KOÇ
16.08.2014 - 01:25Son Güncelleme :

Kentin kanayan yarası sokak hayvanları konusunda Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2 kez alınan ‘hayvan barınağı’ kararının hayata geçmediğini hatırlatan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Bu dönem bu işi çözmeliyiz” dedi. Meclis Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez ise, "Bu tarz işlerde umduğumuzun ötesinde problemlerle karşılaşabiliyoruz. Belediyeler bir savunma refleksi gösteriyorlar. Bir an çözülsün istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ender BAYKUŞ-Mert Gökhan KOÇ

Başkent’in en büyük sorunlarından biri olan ve alınan kararlara rağmen yıllardır çözüme kavuşturulamayan ‘hayvan barınağı’ konusu, önceki akşam Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yeniden gündeme geldi. Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez başkanlığında gerçekleşen Ağustos ayı Meclis oturumunda, Sincan’daki ‘Evcil Hayvanlar Parkı ve Mesire Alanı’nda bulunan ihtiyaç fazlası hayvanların, isteyen kurumlara ücretsiz olarak verilmesi konusundaki Başkanlık Yazısı görüşülüp, oy birliğiyle karara bağlandı. Gündem maddesiyle ilgili söz alan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, kentin en önemli sorunlarından biri olan sokak hayvanları ve hayvan barınağı konularına dikkat çekerek, şunları söyledi:

CİDDİ ŞİKAYETLER GELİYOR

“Vatandaşlarımızdan sokak hayvanları konusunda çok ciddi şikayetler geliyor. Ankara’nın kanayan yarası sokak hayvanları konusunda Büyükşehir Belediye Meclisi olarak biri Bala, diğeri Kızılcahamam olmak üzere iki ayrı karar aldık. Ancak bu kararlar, vatandaşları rahatlatacak şekilde sonuçlanmadı. Büyükşehir ve ilçe belediyelerini rahatlatacak büyük bir barınak yapıp, Ankaralı vatandaşlarımızın daha rahat park ve camilere gitmesini sağlamalı, tüm Ankaralıları bu sıkıntıdan kurtarmalıyız. Ankara Valiliği’nde, Büyükşehir Belediyesi’nin ve bütün ilçe belediyelerinin de yer aldığı toplantıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yer verme sözü vermişti. Bu dönem bu işi çözmeliyiz.”

KİMSE RAZI OLMADI

Meclis Başkan Vekili Ölmez ise, “Fethi Bey’in tüm temennilerine katılıyorum. Ancak bu tarz işlerde umduğumuzun ötesinde problemlerle karşılaşabiliyoruz. Örneğin Kızılcahamam’da belediye başkanını razı ettik ancak sonra DSİ ile ilgili bir problem yaşadık. Sonrasında, ‘30 kişiyi istihdam edeceksiniz diyerek’ bütün belediye başkanlarına söyledim en azından AK Parti’li olanlara rica ettim, ‘Razı olun’ diye. Açıkçası kimse razı olmadı. Bu yükü ilçe bazında taşıyamayan belediyeler bir savunma refleksi gösteriyorlar. Şu söylediğim mazeretler, Ankaralının muzdarip olma durumunu ortadan kaldırmıyor. Bir an çözülsün istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖNCE KIZILCAHAMAM SONRA BALA

İlk olarak 2011 yılında Kızılcahamam’da yapılması planlanan hayvan barınağının kararı Meclis’ten geçmiş ancak Belediye Başkanı Coşkun Ünal’a takılmıştı. Ünal, “Biz buradaki doğal yapıyı bozdurtmayız” sözleriyle karşı çıkarak, barınağı istemediklerini belirtmişti.
Aradan geçen 3 yılın ardından bu defa barınak için Bala seçilmiş Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz, “Bala’nın ekonomisine büyük katkı sağlayacak” diyerek isteğini belli etmişti. Açıklamalara rağmen barınak konusunda bir adım atılmadı. Öte yandan Çamlıdere Belediyesi 2011 yılında barınağa talip olmuş Başkan Hazım Caner Can, “Hayvan barınağını belediyeler istemedi, ben buna talibim. Büyükşehir Belediyesi gelsin buraya yapsın. Barınakta 40’a yakın insan çalıştırılacak. Çamlıdereli 40 ailenin işsizlikten kurtulması büyük sevap” diye konuşmuştu.

YENİMAHALLE İSTEDİ SKT ALANI OLDU

Meclis ayrıca, Yenimahalle ilçesi Ergazi Mahallesi Yekta Güngör Özden Park alanını, Yenimahalle Belediye Meclisi’nin talebi ve Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun da “uygun” görüşü ile Sosyal Kültürel Tesis Alanı (SKT) olarak değiştirilmesini “oy birliği” ile kabul etti. Park alanı içinde yapılan kaçak Cemevi ile gündeme gelmişti.
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ayrıca şu kararlar alındı:

- Daha önce Turgut Özal Üniversitesi’ne tahsisi imar değişikliğine gidilerek iptal edilen İtfaiye Teşkilatı’nın bulunduğu alana, “İnanç Müzesi” yapılması oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre İtfaiye Teşkilatı’nın da Gümüşdere’ye (Eski Süzgeç) taşınması karara bağlandı.

- Çankaya İlçesi Oğuzlar Mahallesi’nde bulunan Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) idari merkezinin bir bölümünün ote kullanımına dönüştürülmesine ilişkin Çankaya Belediye Meclisi’nce de uygun görülen imar planı değişiklik teklifini bir kez daha oy çokluğu ile reddedildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Barınağa barınak aranıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı