Barilla yeni markasıyla 50 milyon dolar hedefliyor

Hürriyet Haber
05.05.2011 - 15:52 | Son Güncelleme:

Barilla içeriğinde yüzde 25 taze sebze püresi bulunan yeni makarna markası Piccolini ile 5 yılda 50 milyon dolarlık pazar hedefliyor.

Barilla Türkiye, Ortadoğu ve Afrika'dan sorumlu Bölge Direktörü Güneş Karababa, yeni ürünlerinin tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, İtalya'da 1877 yılında kurulan ve 1965 yılında dünyanın en büyük ve modern fabrikasını 1.500 dönüm alan üzerinde faaliyete geçiren Barilla'nın 1994 yılında Türkiye'de de üretilmeye başlandığını, firmanın 2003 yılında tüm hisselerini aldığı Filiz Gıda'nın adını 2008'de Barilla Gıda olarak değiştirdiğini anlattı.
Barilla'nın Türkiye'de 2010 yılında pazar lideri haline geldiğini belirten Karababa, makarna, sosları ve gevrek ekmek ürünleriyle Türkiye'de bulunan Barilla'nın önümüzdeki dönemde tüm portföyünü tüketicilere sunmayı hedeflediklerini bildirdi.

Karababa, 150 milyon dolar ciroya ve 420 çalışana sahip Barilla Türkiye'nin, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin idari merkezi halinde olduğu ve 34 ülkeden sorumlu olduğunu belirtti. Bu ülkeler için İtalya'dan yapılan tedariklerin yakın zamanda Türkiye'den gerçekleştirileceğini kaydeden Karababa, bunun Türkiye'nin ihracatına da olumlu katkıda bulunacağının altını çizdi.

Karababa, şirketin temel kuralının, şirketin kurucusu Pietro Barilla'nın “Çocuklarımıza yedirmeyeceğimiz hiçbir şeyi üretmeyeceğiz” sözü olduğunu ifade ederek, bu kural uyarınca hiçbir üründe koruyucu madde kullanılmadığını, bunun da ürünlerin raf ömürlerini azaltması dolayısıyla maliyetleri artırdığını söyledi.
Barilla'nın Piccolini markasıyla yüzde 25 sebze püresi içeren makarnayı piyasaya sunduğunu, bunun Türkiye'de bir ilk olduğunu dile getiren Karababa, hedeflerinin makarna pazarını yeni markalarıyla daha da büyütmek olduğunu kaydetti. Karababa, Piccolini ile 5 yıl içinde 50 milyon dolarlık bir pazar yaratmayı öngördüklerini bildirdi.

Beslenme ve diyet uzmanı Dr. Yasemin Bradley de yaptığı sunumda, makarnanın günlük dengeli beslenme ihtiyaçları düşünüldüğünde önemli bir gıda maddesi olduğunun altını çizdi. Çocukların çoğunun sebze yemek konusunda çok istekli olmadığını, ancak sağlıklı büyüyebilmeleri için sebze tüketmeleri gerektiğini vurgulayan Bradley, Piccolini'nin makarna ve taze sebzeleri bir araya getirerek bu soruna sağlıklı bir çözüm getirdiğini ifade etti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı