Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bari stopajı siz ödeyin

FENERBAHÇE, mali olarak sıkıntılı günler yaşıyor. Şimdi çoğu kişinin aklında şu sorular var;

- Fenerbahçe Kulübü’nün borcu ne kadar?
- Bankaların kredi vermediği doğru mu?
- Bazı bankalar neden geçmişte vermiş oldukları kredilerin bir an önce geri ödenmesini istiyorlar?
Fenerbahçe Yönetim Kurulu bu zorlu süreci mümkün olan en az hasarla atlatabilmek için büyük çaba sarfediyor. Şimdilik kaptan koltuğunda oturan Nihat Özdemir başta olmak üzere bütün yöneticiler, kulübü mali yönden rahatlatıcı çözüm yolları arıyor. İşte bu yönetim geçtiğimiz günlerde öyle bir problemle karşılaştı ki, duyanlar şoke oldu. “Nasıl olur” demekten kendilerini alamadı. Şimdi gelin, birinci ağızlardan öğrendiğim o krizin ne olduğunu anlatalım...
25-30 milyon Euro kayıp
Geçtiğimiz sezonu lig şampiyonu olarak tamamlayan Fenerbahçe’nin Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne alınmaması, sarı lacivertli kulübü 25-30 milyon Euro civarında bir zarara soktu. Şike soruşturması nedeniyle yaşanan manevi sıkıntılara bir de böyle devasa gelir kayıpları eklenince yönetim iyice açmazın içine düşer.
Sarı lacivertli yöneticiler buna rağmen futbolcuların bütün alacaklarını gününde ödemeye gayret eder. Tam bu sırada, geçtiğimiz Aralık ayında, teknik direktör Aykut Kocaman ile futbolcuların geçen sezona yönelik şampiyonluk primlerinin nasıl ve ne zaman ödeneceği masaya yatırılır. Masanın bir tarafına, oyuncuları ve teknik heyeti temsilen Aykut Kocaman, diğer ucuna ise kulüp asbaşkanı Murat Özaydınlı oturur.
Yüzümüze bile bakmıyor
Kocaman, kendisinin ve oyuncularının sözleşmeye dayalı şampiyonluk primlerinin ne zaman ödeneceğini sorar. Özaydınlı da kulübün içinde bulunduğu mali durumu anlatır. Kocaman, futbol takımının daha verimli olabilmesi için primlerin en kısa sürede verilmesi gerektiğini söyler. Özaydınlı, “Tamam” der ancak bu arada yönetim kurulu adına bir ricada bulunur:
“Kulübün mali durumunu size anlattım. Futbolcularla bir konuşun; hiç değilse bu primlerin yüzde 15’lik stopajlarını siz ödeyin.”
Aykut Kocaman, konuyu oyuncularına götürür ve sonrasında, “Hayır” cevabı çıkar. Bu, şu anlama gelmektedir:
Teknik heyet ve futbolcular sözleşmelerinde yazan şampiyonluk primlerini net alacak, yüzde 15’lik stopajı kulüp ödeyecek. Murat Özaydınlı, tekliflerinin kabul edilmemesi nedeniyle çok üzülmüş olsa da prim çeklerini Kocaman ve oyuncularına dağıtır.
Ama o günden sonra Özaydınlı yakın çevresine şöyle dert yanar:
“Aykut Kocaman ‘stopajları siz ödeyin’ dedikten sonra yüzüme bile bakmaz oldu. Sanki suç işlemişim gibi. Ne kadar vahim durumdayız, görün.”
X