« Hürriyet.com.tr
MENÜ

BAR'da Villeneuve'ün yerine Sato

Formula-1 takımlarından BAR-Honda, yeni sezonda Jacques Villeneuve'ün yerine Takumo Sato ile yarışacaklarını açıkladı. Bu kararın ardından pistlerde Michael Schumacher'le birlikte şampiyon olan iki pilottan birisi olan Jacques Villeneuve'ün F1 kariyeri de belirsizliğe girdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

BAR takımı, gelecek yıl Jenson Button'ın takım arkadaşının Japon pilot Takumo Sato olacağını açıkladı. Bar Takımı'nda 2002 yılından bu yana test pilotu olarak görev yapan  Sato, takımıyla 3 yıllık sözleşme imzaladı.

En son 2002 yılı Japonya GP'sinde Jordan pilotu olarak yarışan, ardından da BAR'ın test pilotu olan Takumo Sato ise gelecek yıl BAR Takımı pilotu olarak yarışacak olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, "Bu bütün bir yıl ne kadar sıkı çalıştığımın bir göstergesi. Bu sere içinde takımda çok iyi ilişkiler geliştirdim. Aracı da artık daha iyi tanıyorum. Şimdi sabırsızlıkla mart ayındaki Avustralya GP'sini bekliyorum. Takım olarak gelecek sezon başarılı olacağımızı düşünüyorum" dedi.

Takım Direktörü David Richards da geride kalan 5 yılda Jacques Villeneuve'ün yaptığı hizmetleri takdirle karşıladıklarını belirterek, "Bazıları bu kararın daha önce alınmış olduğunu düşünebilir ama ben bunu tamamen yalanlıyorum. Yapılan uzun tartışmaların ardından bu karar alındı. Zaten Jacques Villeneuve'ün takımla olan sözleşmesi de sona eriyor. Takımda pilot değşikliğine gitmek için doğru bir zaman olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Villeneuve
1996'da Avustralya GP'si ile ilk yarışına çıkan Villeneuve, bir yıl sonra şampiyon olmuştu.

Richards, "Takumo'ya Jenson'ın takım arkadaşı olarak hoş geldin diyoruz. Test pilotu olarak bize bir çok katkı sağladı; uzun dönem planlarımızın gerçekleşmesi için de büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz." diye konuştu.

1999 yılından bu yana BAR'ın kokpitinde oturan Villeneuve, geride kalan 4 sezonda istenilen sonuçları alamamış ve takımına hayal kırıklığı yaşatmıştı.

32 yaşındaki Kanadalı pilot bir süre önce de takımı BAR dahil olmak üzere hiçbir takımdan gelecek sezon için teklif almadığını açıklayarak, "İyimser olmak için sebebim yok. Sezonla birlikte kariyerim de son bulabilir" demişti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler