Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Barcelona defanstan çok çekti

Barcelona 1997'den bu yana sağ ve sol bek oyuncularına 100 milyon Euro harcadı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Barcelona, Sergi Barjuan'dan bu yana 15 yıl aranın ardından ilk kez alt yapıda yetişen bir oyuncuyu sol bekte oynatacak.
O zamandan bu yana, hiçbir altyapıdan gelen sol bek oyuncusu Katalan ekibinin bu mevkisini korumadı. Louis van Gaal, Barcelona'yı çalıştırırken Fernando Navarro o bölgede bir sezon görev yaptı, ancak beklentileri karşılayamayarak daha sonra Mallorca'ya gitti.

Bu süre içerisinde Barcelona futbol akademisi La Masia; kaleciler, defansın ortasına oyuncular, ortasaha oyuncuları ve golcüler yetiştirdi; ancak ne sağ ne de sol bek oyuncusunu futbol dünyasına kazandırdı. Bu kötü süreç Jordi Alba'yla son buldu. Barcelona'dan ayrılırken hücuma dönük ortasaha oyuncusu olarak giden Alba, Katalan devine sol bek olarak döndü.

Barcelona'nın bu süre içerisinde sağ ve sol bek oyuncularına ödediği rakam ise dikkat çekici. İspanyol devi defansın iki yanına monte etmek istediği futbolculara tam 100 milyon Euro bonservis bedeli ödedi. Alves ve Abdila dışında da takıma gelen bekler, beklentileri karşılayamadı.

Şimdi Barcelona'da geleceğe dönük olarak sağ ve sol bek oyuncuları yetiştirilmiş görünüyor. Alba sol da, Montoya ise sağda takımının defans bloğuna katkı yapacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz