« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Barça'ya çevreci forma

Nike'ın bugüne dek tasarladığı en çevreci forması olan yeni Barcelona forması, tarihi unsurların yanı sıra takım vizyonundan da izler taşıyor.

İstanbul-DHA
SON GÜNCELLEME

Nike bu yeni tasarımlarla 100 milyon plastik su şişesini katı atık sahalarına atılmaktan kurtarıyor.

2011-2012 sezonunda Barcelona, modern bir estetik görünüme sahip olan, fakat takımın kendine özgü desenlerine ve tarihine sadık kalan bir iç saha ve deplasman formasıyla oynayacak.

İç saha forması, ilk kez kullanılan on bir adet şeritle yine tüm dünya çapında tanınan ikon niteliğindeki bordo mavi şeritlere sahip. Formanın yakasının iç kısmında, Barcelona'nın takım marşından alınan "Tots unit fem força" (Hep birlikte güçlüyüz) dizesi yer alıyor.

Barcelona deplasman forması, koyu siyah rengiyle deplasmandaki karşılaşmalara yepyeni bir soluk getirecek. Formanın siyah üstünün omuz kısmında Katalonya bayrağı "Senyera"ya atıfta bulunan özel bir siyah-gri desen yer alıyor.

Formanın tasarımında kulübün tarihinden ve geleneğinden izler bulunurken, yeni formalarının ilk kez hem şortları hem de üstleri Nike'ın devrim yaratan geri dönüşümlü polyesterinden yapıldı.

Her bir formada yaklaşık on üç adet geri dönüştürülmüş plastik su şişesi kullanıldı. Yeni üretim süreci geleneksel polyester üretimine kıyasla enerji tüketimini %30'a kadar azaltıyor ve yaklaşık 100 milyon plastik su şişesini katı atık sahalarına atılmaktan kurtarıyor.

Mavi renkteki iç saha şortlarının alt kısmında özel bir bordo şerit bulunuyor ve forma mavi çoraplar ve çorapların baldır kısmındaki sarı "FCB" harfleriyle tamamlanıyor. Deplasman şortları da siyah renkte ve çorapların baldır kısmında sarı renkli "FCB" harfleri bulunuyor.

Hafif formalar (önceki versiyonlara kıyasla %13 daha hafif) oyuncuların sahadaki vücut sıcaklıklarını etkin bir şekilde düzenliyor ve Nike Dri-FIT teknolojisini kullanarak oyuncuların her zaman kuru ve serin kalmasını sağlıyor. Bu teknoloji, kullanılan terin buharlaşmasını sağlayan malzeme vasıtasıyla teri oyuncunun vücudundan uzaklaştırıyor.

Kol altlarından bele kadar yüzlerce lazerle kesilmiş küçük delikten oluşan havalandırma bölgeleri, hava sirkülasyonuna izin vererek, sıcaklık düzenlemeye yardımcı oluyor ve oyuncuların kuru ve serin kalmasını ve rahat etmesini sağlıyor.

Formanın ön kısmındaki kulüp arması, formaya ilk kez ısı yardımıyla yapıştırıldı; bu da formayı daha hafif hale getirirken bu bölgenin de havalandırılmasına imkan veriyor.

Bu sezon daha atletik olan ve aerodinamik özelliklere sahip forma, vücudu sararken iki yıl önceki Barcelona formasına göre %17 daha fazla esneklik sağlıyor. Telalı kenar kıvrımları sürtünme sonucu tahrişi azaltan daha pürüzsüz bir görünüme sahip.

Maç günlerine özel formaları tamamlamak amacıyla Nike hem oyuncular hem taraftarlar için gerek saha içinde gerek saha dışında kullanabilecekleri, benzersiz bir Barcelona antrenman ve yaşam tarzı ürün serisini piyasaya sürdü.

Kulübü ve tarafları birleştiren sembollerin ve mirasın yansıtıldığı yeni yaşam tarzı ürünler arasında, altın renkli "Barca" yazısıyla süslenmiş rugby formaları ve N98 Ceket bulunuyor. Bir tişörtte kulübe verilen desteğin göstergesi olması için tam kalp üzerinde mavi ve kırmızı şeritlerden oluşan bir FC Barcelona arması yer alıyor.

NİKE GERİ DÖNÜŞÜM SÜRECİ

Çevreci Tasarım programının bir parçası olarak, Nike Japonya ve Tayvan'daki katı atık sahalarına gitmesi planlanan ve burada bileşenlerine ayrılması 500 yıl alacak olan kullanılmış su şişelerini üretimde kullanıyor. Şişeler temizlenmeleri ve etiketlerinden sıyrılmaları için büyük bir bulaşık makinesine yerleştiriliyor ve ince tabakalara ayrılarak eritiliyor ve formaların kumaşlarının dokumasında kullanılacak ipliğe dönüştürülüyor. Bu üretim işlemi, geleneksel polyester üretimiyle karşılaştırıldığında, enerji tüketimini %30 oranında azaltarak ve yaklaşık 100 milyon plastik su şişesini katı atık sahalarına atılmaktan kurtararak en çevreyle dost formanın üretilmesini sağlıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler