« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Barça'nın sırrı şeytan üçgeni

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Barcelona nın altyapı akademisi ‘Masia’, Katalan dilinde “çiftlik evi” demek. Messi, Xavi, Iniesta ve Puyol işte bu çiftlik evinden geliyorlar.
Çiftlik evinin ayağa kalkışı, Johan Cruyff’un Barcelona’yı çalıştırdığı dönemde 1990’da başlıyor. Cruyff Barcelona’da, futbolcuların paslaşma egsersizi yaptığı kısa idman programları başlatmıştı. Ona göre futbol, saha içinde üçgenler kurarak paslaşmaktan ibaretti. Eğer bir futbolcu bunu becerebiliyorsa, Cruyff onu takımına alıyordu. Bu ondan sonra da Barcelona’nın temel prensibi oldu.
Askeri kurallar geçerli
Birçok altyapı akademisi askeri kurallara göre işliyor, fakat Barça altyapı koçları çocuklarını iyi yetiştirmeye çalışan Katolik anneler gibi. Barça ailesinde çocuklar ev yemeği yerler, derslerine çok çalışırlar, tavır ve davranışlarına dikkat ederler. Altyapıdaki bir başka oyuncu akademiden ayrılmak zorunda kalırsa, bir diğeri ondan daha iyi olmasını suç kabul edip ağlayabilir bile... Bu çocuklar dünya yıldızı olduklarında bile bu çiftlik evine gelirler.

20 tane uzun saçlı çocuk

Masia’nın yemek salonunun beyaz duvarında 1988 yılından bir fotoğraf var. 20 tane uzun saçlı çocuk. En inceleri Josep Guardiola, Barcelona’nın şu anki teknik direktörü. Diğerlerinden ikisi de onun şu anki yardımcıları. Barcelona genç takımı Real Madrid ile karşılaştırıldığında, oyuncuların eşit kalitede olduğunu söyleyebilirsiniz ama Real altyapısındaki bir gencin A takıma çıkması çok ender rastlanılan bir durum. Bütün bunlar Barcelona propagandası gibi duruyor, ama gerçek “Masia’nın daha iyi işlediği.” Bunun ispatı ise, her hafta Nou Camp’da: “Üçgenler ve kendi üretimi olan futbolcularla kazanılan galibiyetler.”
* Simon Cuper’in Financial Times’a yazdığı yazının, Flying Dutchman blogundan yapılan alıntısıdır.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler