TEKİRDAĞ HABERLERİ

Barbaros Mahallesi Kanalizasyon İnşaatının Temeli Atıldı

IHA
22.10.2015 - 09:32Son Güncelleme :

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI EKREM EŞKİNAT, TEKİRDAĞ SU VE KANALİZASYON İDARESİ (TESKİ) TARAFINDAN YAPILACAK OLAN SÜLEYMANPAŞA İLÇESİ BARBAROS MAHALLESİ KANALİZASYON İNŞAATININ TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI.

IHA

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) tarafından yapılacak olan Süleymanpaşa ilçesi Barbaros Mahallesi kanalizasyon inşaatının temeli, görkemli bir törenle atıldı.
Kanalizasyon temel atma törenine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye başkanı Ekrem Eşkinat, TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyeleri,eski Tekirdağ Belediye Başkanı Erol Erdoğan, CHP Tekirdağ Milletvekili adayı Şerafetdin Terzi, Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer, İller Bankası temsilcileri ve vatandaşların katıldığı açılış Barbaros Mahallesi Balıkçı Barınağı yanında gerçekleştirildi.
“BARBAROS’A KANALİZASYON SİSTEMİ KURMAK İÇİN ACİLEN HAREKETE GEÇTİK”
TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, kanalizasyon inşaatı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Süleymanpaşa ilçemizin Barbaros Mahallesi, eski Barbaros Beldemiz yazlık yerleşim olması büyük bir kısmında atık su şebekesinin olmaması, şebeke olan bazı kesimlerin ise Marmara Denizine deşarj olması nedeniyle Barbaros Mahallesi Atık Su Şebeke İnşaatının acilen yapılması TESKİ kurulduğundan beri gündemde olan bir konuydu. Bu konuda Ankara’ya giderek İller Bankası Genel Müdürümüz ile bir dizi görüşmede bulunup Barbaros ve Kumbağ Mahallelerimize kanalizasyon sistemi kurulması için kredi anlaşmaları yaparak acilen harekete geçtik. Çünkü burada kurulacak kanalizasyon sistemi temiz deniz hedefimiz için büyük önem arz ediyordu” dedi.
“65 KİLOMETRELİK KANALİZASYON HATTI KURULACAK”
65 kilometrelik kanalizasyon hattı kurulacağını söyleyen Şafak Başa, “Bu projemiz kapsamında yaklaşık 65 kilometre kanalizasyon şebeke hattı ve bunlara ait parsel baca ve bağlantıları, terfi merkezleri ve terfi hatları, fosseptik yapıları, muayene bacaları, geçici deşarj yapıları yapacağız. Barbaros’un bir kısmı kanalizasyon şebekesi yapıldıktan sonra, bir kısmı Kumbağ’a yapacağımız ileri biyolojik arıtma tesisinden sonra diğer kısmı ise Tekirdağ Batı Atık Su Arıtma Tesisi bittikten sonra bağlanacak. Dolayısıyla bu inşaat tamamlamasıyla beraber bu sahil şeridini tamamen atık sulardan arındırmış olacağız” diye konuştu.
“ALTYAPI FAALİYETLERİ İNANILMAZ BİR HIZLA DEVAM EDİYOR”
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, alt yapı faaliyetlerinin hızla devam ettiği ifade ederek, ”Kumbağ, Barbaros ve Altınova yani Tekirdağ’ın sahil şeridi ve bizim gençliğimizde pırlanta gibi olan yerler şimdi maalesef ailelerin bile gidemediği yerler haline geldi. Bu bölgede bir taraftan Asyaport’un getireceği imkanlar, bir taraftan altyapı faaliyetleri inanılmaz bir hızla devam ediyor. Doğalgazında buraya gelişiyle birlikte üst yapıyı da Süleymanpaşa Belediyesi olarak biz tamamlayacağız. Dönemimizin sonunda burada yaşayan hemşerilerimize bu hattı tertemiz bir şekilde teslim edeceğiz.” şeklinde konuştu.
EŞKİNAT’TAN TESKİ VE ALBAYRAK’A ÖVGÜ
Çalışmalarından dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı ve TESKİ’ye (Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi) övgülerde bulunan Eşkinat, “Bizim bu hayalimizde bize en fazla katkıyı veren TESKİ ve sayın Büyükşehir Belediye başkanımız olmuştur. Çünkü şöyle diyebilirlerdi. ‘Biz bir yük aldık. Geçen dönemden kalan alt yapı çalışmalarını yapıyoruz. Onun için TESKİ’nin imkanlarını daha fazla Süleymanpaşa’ya kullanmayız.’ Fakat büyükşehir belediye başkanımızın doğduğu şehre karşı bir hassasiyeti var. Diyor ki biz eskiden denize girerdik. Balık yerdik. Bunu bizim çocuklarımız da torunlarımız da yaşasın. Onun için çalışıyor. Hem Kumbağ hem Barbaros’un alt yapısı konusunda taşın altına ellerini koydular. 65 kilometrelik kanalizasyon hattı hepimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.
“BOZULAN DENGEYİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN HEP BERABER ÇABA İÇERİSİNDEYİZ”
Temel atma töreninde konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise “Barbaros Kumbağ ve Altınova. Bu sahil şeridine büyük bir minnet borcumuz var. Biz temiz denizde yüzdük, burada büyüdük. Bu denizden balık yedik. Biz buraların güzelliklerini yaşadık. Bunu yaşamak bizim çocuklarımızın da hakkıdır. Bozulan dengeyi değiştirmek için hep beraber çaba içerisindeyiz. Bu tesisin Barbaros’a, Süleymanpaşa’ya ve Tekirdağ’a hayırlı olmasını diliyorum. Hizmetlerimizin devamı gelecek” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Barbaros Mahallesi kanalizasyon inşaatının temeli atıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Barbaros Mahallesi Kanalizasyon İnşaatının Temeli Atıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 09 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Barbaros Mahallesi Kanalizasyon İnşaatının Temeli Atıldı haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:33
 • Guneş
  08:22
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:28
Sayfa Başı