Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Barbaros Çocuk Köyü tacizinde 23 gözaltı

  Turaç TOP/İZMİR (DHA)
  01.02.2005 - 02:05 | Son Güncelleme:

  İzmir’in Urla İlçesi’ndeki Barbaros Çocuk Köyü’nde bazı çocukların cinsel taciz ve tecavüze uğradığı iddialarıyla başlatılan soruşturma büyüyor. Soruşturma kapsamında 23 kişi daha gözaltına alındı.

  Urla Cumhuriyet Savcılığı’nın geçen hafta başlattığı ve 15 kişinin gözaltına alınması, 5 kişinin tutuklanmasıyla devam eden Barbaros Çocuk Köyü’ndeki soruşturma sürüyor. Soruşturmayı sürdüren Savcı Murat Gök, tutuklanan Köy Müdürü Erdal Tunce’nin serbest bırakılan oğlu Rasim Tunce hakkında bir üst mahkemeye itirazda bulunduğunu belirtirken, olayda kusuru ve ihmali bulunan ve aralarında köyde çalışan memurların da bulunduğu 20 kişinin daha gözaltına alındığını söyledi.

  GÖZALTINA ALINAN 23 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

  Urla Barbaros Çocuk Köyü'ndeki “cinsel taciz ve ilişkiye girme”iddiaları üzerine Urla Cumhuriyet Savcılığı tarafından gözaltına alınan 23 kişi adliyeye sevk edildi.

  Olayla ilgili soruşturmayı sürdüren Urla Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatı üzerine olaya karıştıkları ve olayda ihmalleri olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 23 kişi adliyeye getirildi.

  19'u görevlilerden ve köyde yaşayan çocuklardan oluşan zanlılar, geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye alındı. Savcı Gök, aralarında kadın eğitmenlerin de yer aldığı zanlıların ifadesini almaya başladı.

  KAYMAKAM'A SUÇLAMA

  Savcı Murat Gök, isimleri tespit edilen 10 kişinin daha gözaltına alınması için jandarmaya talimat verdiğini, bu kişilerin de gözaltına alınmasından sonra 30 sanığın daha haklarındaki yasal işlemlerin ardından adliyeye sevkedileceğini belirtti.

  Bu arada Urla’da yayınlanan yerel gazeteler, Urla Kaymakamı Ahmet Mailoğlu hakkında kampanya başlattı. Yerel gazeteler, Kaymakam Mailoğlu’nun olayı örtbas ettiğini öne sürüp görevden alınmasını istedi. Gazeteler yayınlarında olayın suçlusunun köy yöneticileri değil daha üst düzey yöneticilerin olduğunu savundu. Kaymakam Mailoğlu valilikten izin alarak açıklama yapacağını duyurdu. Kaymakam Mailoğlu, olaya duyarsız kaldığı suçlamalarını reddetti ve Barbaros Çocuk Köyü ile sürekli ilgilendiğini belirtti. Urlalılar ile Barbaros Köyü sakinlerinin olayları protesto için yarın ilçede yürüyüş yapacağı da duyuruldu.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı