Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Barbaros Akkaş: Rakiplerimiz bizden çekiniyor

Türkiye Basketbol Federasyonu Sportif Direktörü Barbaros Akkaş, FIBA 2015 Avrupa Şampiyonası için Almanya’ya gitmeden önce hazırlık sürecini değerlendirirken A Milli Takım’ın güçlü yönlerini de analiz etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

-Şampiyonadaki grubun zorluk derecesini göz önüne alarak öngörülerinizi dinleyebilir miyiz?
Barbaros Akkaş:
Evet çok zorlu bir gruptayız ama bu grup bizim için olduğu kadar diğer takımlar için de zor. Biz son topa kadar mücadele eden çok iyi bir takımız. A Milli Takım ile 2001 ve 2010 yıllarında çok büyük başarılara imza attık ve her zaman en büyük gücümüz seyircimiz oldu. Dolayısı ile ben Berlin’de Almanya ile beraber ev sahibi takımlardan biri olacağımıza inanıyorum ve bu bizim itici gücümüz olacaktır. Oynayacağımız takımlar çok kaliteli ama biz de en az onlar kadar kaliteliyiz. Onlar bizi çok iyi analiz ettiler ve bizden çekiniyorlar. Grubumuzu ilk üç içinde bitirirsek önümüzün çok daha açık olacağına inanıyorum. Hedeflediğimiz başarı öncelikle şampiyonayı ilk yedi takım arasında bitirip olimpiyat elemelerine katılabilmek, sonra da madalyaya doğru gidebilmek. Adım adım ilerlemek gerekiyor. Grubumuzu ilk üç takım içinde bitirip çaprazdan gelecek rakibimizin Fransa olmamasını istiyoruz. Sonrasında çapraz maçını geçip ilk sekiz takım arasına kalmak ve olimpiyat vizesi almak, ardından da madalya elde etmek amacındayız. Herkes ne kadar zorlu bir süreçten geçileceğinin farkında. Geçen yıl Dünya Şampiyonası’nda olduğu gibi, bizi takip eden milyonlarca Türk insanı son topa kadar mücadele eden ve hedefe ulaşmak için elinden gelen her şeyi yapan bir takım seyredecek. Haziran ayında Kadın Milli Takımımız Avrupa beşincisi olarak olimpiyat elemesi oynama hakkı kazandı. Sonrasında altyapılarda dört tane milli takımımız Avrupa’da madalyalar aldı. Şimdi A Milli Takımımızın bu senenin ikinci olimpiyat vizesini almasını, ardından da madalyaya gitmesini istiyoruz. Bu başarı, bu yazın en önemli başarısı olacak ve biz A Milli Kadın Takımımızla beraber olimpiyatlara iki takım gönderecek ilk federasyon olmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar federasyonumuz gerek Türkiye’de gerek Avrupa’da her zaman ilkleri gerçekleştirdi. Şu anda da önümüz açık, Allah kaza bela vermesin. Mücadelesiyle, sahadaki duruşuyla, oynadığı basketbolla hedeflediği noktaya gidecek bir takıma sahibiz.


-Tarihin en genç milli takımlarından biri olan bu takımın en güçlü yönü nedir?
Barbaros Akkaş:
Bu takımın en güçlü yanı, sahada tüm oyuncuların yüzde yüz on ile mücadele etmesi, savaşması. Takımın başka bir gücü de Almanya’daki seyircimiz olacaktır. Bunlar bizi diğer takımlardan ayıran en önemli özellikler. Takımımıza dışarıdan bakıldığında yıldızı olmayan bir takım gibi görünüyoruz ama zaten yıldızlar topluluğundan ‘takım’ oluşmuyor. Diğer takımların bizi böyle görmesinin de bizim için avantaj olduğuna inanıyorum. Takım olgusunu oluşturmak çok zor bir iştir, teknik kadroya da çok önemli görevler düşüyor. Almanya’da genç kadromuzla sahada sonuna kadar mücadele eden, seyircisinin gücünü arkasında hissedip bunu da sahada rakibine yansıtan bir 12 Dev Adam izlenecek. Hazırlık sürecinin başından bugüne dek çok sıkı çalıştık ve oyuncular beklentilerin farkında. Herkes koyulan hedefe ulaşmak için yapılması gerekenlerin farkında. Dolayısı ile bir sakatlık problemi yaşamadan, şampiyonayı istediğimiz noktada tamamlayabileceğimiz inancındayım.


Bunları da Beğenebilirsiniz