Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Barbara Boyle Altın Portakal jürisinde

  Hürriyet Haber
  06 Ağustos 2012 - 10:46Son Güncelleme : 06 Ağustos 2012 - 10:46

  ABD’li akademisyen, film yapımcı ve dağıtımcısı, Oscar Akademi üyesi Barbara Boyle, bu yıl 49’uncusu düzenlenecek Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nin Hülya Avşar başkanlığındaki ulusal jürisinde üye olarak görev yapacak.

  Bu yıl 6- 12 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 49’uncu Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde boş bulunan jüri üyeliklerine atamalar devam ediyor. Sayısız film festivalinde jüri üyeliği yapan ABD’li akademisyen, film yapımcı ve dağıtımcısı, Oscar Akademi üyesi Barbara Boyle, Türk sinemasının son dönem örneklerini izlemek ve sinema sektörüyle tanışmak için Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri üyeliğini memnuniyetle kabul ettiğini söyledi. Festival kapsamında sektör temsilcileri, yapımcı ve yönetmenlerle de bir araya gelecek olan yapımcı - akademisyen Barbara Boyle, Akdeniz Üniversitesi ve Uluslararası Antalya Üniversitesi’ni de ziyaret edecek.

  BARBARA BOYLE

  Oscar adayı ve Oscar ödüllü çok sayıda filmin yapımcıları arasında yer alan Barbara Boyle, lisans eğitimini Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nde sanat dalında tamamladıktan sonra, UCLA Hukuk Fakültesi’nde doktora yaptı. New York ve Kaliforniya’da hukuk çalışmaları yapan Boyle, kariyerine avukat olarak başladıktan kısa bir süre sonra finans ve yapımcılık alanlarına geçti. Los Angeles ve Londra’daki Sovereign Pictures’in kurucularından biri olan Boyle, ’Soverign Pictures’ın My Left Foot’, ’Cinema Paradiso’, ’Revesal Fortune’, ’Ompromptu’ ve ’The Commitments’ gibi filmlerinin yapımcı ve dağıtımcılığını üstlendi. 2003’ten 2012’ye kadar UCLA Tiyatro, Film ve Televizyon Okulu - Film, Televizyon ve Dijital Medya departmanı başkanı olarak görev yapan Barbara Boyle, 2012 Temmuz’unda bu okulun Girişimci Aktiviteler ve Özel Girişim bölümünde dekan yardımcılığı görevine getirildi.

  Boyle, ’Film Independent’dan Vizyon Ödülü, ’Women in Film’den Kristal Ödül kazandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı