Gündem Haberleri

  Baran Tursun davasında hakim çekildi

  Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
  27.10.2008 - 16:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu vurulan üniversite öğrencisi Baran Tursun'un ölümüyle ilgili olayda, ‘suç delillerini gizledikleri’ iddiasıyla 10 polis hakkında açılan dava, üye hakimlerden Mehmet Özcan'ın yargılamadan çekilmesi üzerine ertelendi. Duruşma çıkışında açıklama yapan Mehmet Tursun, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in işkence davasından dolayı devlet adına özür dilediğini, kendilerinin de İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı evlerine davet ettiklerini söyledi.

  Karşıyaka ilçe sınırlarının yasayla değiştirilmesi, olay yerinin sınırları içerisinde kaldığı Bayraklı semtinin de ilçe olması nedeniyle Karşıyaka 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevsizlik kararı verdiği dava, İzmir 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

  TARTIŞMA SONUNDA ÇEKİLDİ

  Sanık polis memurlarının ifade verdiği 6'ncı Ağır Ceza Mahkamesi'ndeki duruşma sırasında, mahkeme heyetiyle Baran Tursun'un ailesinin avukatları arasında sık sık tartışma yaşanmasından ve izleyici bölümündeki bazı kişilerin gülüşmelerinden rahatsız olan mahkeme üyelerinden Mehmet Özcan, çekilme kararı aldı. Hakim Özcan'ın tutanağa dökülen talebinin değerlendirilmesi için 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine, davanın da 24 Aralık 2008 tarihine ertelenmesine karar verildi.

  İÇİŞLERİ BAKANI'NI BEKLİYORUZ

  Eşi Berrin Tursun, kızı Şelale Tursun ve bazı yakınlarıyla duruşmaya katılan Baran Tursun'un babası Mehmet Tursun, adliye binası çıkışında açıklama yaptı. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in özür dilemesini hatırlatan Mehmet Tursun, “Adalet Bakanı bir işkenceli ölümden dolayı devlet adına özür diledi. Sayın bakanın özür dilemesi, hem işkencecilere gözdağı vermek, hem evlatları işkence ile öldürülen aileye sahip çıkmak, hem de devletimizin ne kadar büyük bir devlet olduğunun ispatı açısından önemli bir tavır oldu. Bizim gündemimiz İçişleri Bakanlığıdır. Dolayısıyla İçişleri Bakanımızı evime davet ediyorum. İzmir valiliğinin ailemden esirgediği devlet şefkatini, İçişleri Bakanı'nın bizi ziyaret etmekle göstermesini arz ederim” dedi.

  Tursun açıklamalarında ayrıca, “Daha fazla çocukların öldürülmeden polisin elinden adam öldürme yetkisini geri almak, Polis Vazife ve Selayeti Kanununu tamamen değiştirmek için herkesin üstüne düşeni yapmasını ve parlamento üzerinden kamuoyu baskısını oluşturmak için başka barolar olmak üzere herkesi göreve çağırıyorum. Kanuna insani boyut kazandırmak için 546 milletvekiline ilk çağrıyı ben yapıyorum” dedi.

  OLAYIN GEÇMİŞİ

  Geçen Kasım ayında, Bayraklı Semti Manas Bulvarı Tekel Depoları önünde meydana gelen olayda, iddiaya göre, devriye gezen polis ekipleri, Smyrna Meydanı'nda şüphelendikleri 35 AL 9207 plakalı cipin sürücüsüne ‘dur’ ihtarında bulunmuştu. Polisin ihtarına uymayan ve içinde 3 kişinin bulunduğu cip, Bornova yönüne doğru kaçtı. Cipin peşine düşen polis, telsiz anonslarıyla kaçış güzergahı önünde önlem aldı. Tekel depoları önünde barikat kuran polis ekiplerini de geçen cipe, uyarı ateşi açıldı. Direksiyon hakimiyetini kaybeden Tursun Hazır Giyim ve Tursun İnşaat firmalarının sahibi Mehmet Tursun'un, Açık Öğretim Fakültesi Birinci Sınıf Öğrencisi 20 yaşındaki Baran Tursun, önce yol ortasındaki ağaca, ardından da elektrik direğine çarparak durabildi. Ağır yaralanan sürücü Tursun'un kaldırıldığı hastanede 1.47 promil alkollü olduğu ve başına mermi çekirdeği isabet ettiği belirlendi, beş gün sonra da yaşam savaşını kaybetti. Tursun'un olay sırasında yanında bulunan arkadaşları 20 yaşındaki Atilla Doğan ve 20 yaşındaki Emre Ökçelik ise ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Baran Tursun'un ölümüne neden olan tabancayı kullandığı belirlenen polis memuru 24 yaşındaki Oral Emre Atar ise ‘olası kastla adam öldürme” suçundan Karşıyaka Birinci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanmaya başlamıştı. Polis memurunun hakim karşısına çıktığı ilk duruşmayı ailesiyle birlikte terkeden Mehmet Tursun, adliye bahçesinde kalemini kırarak mahkemenin ciddi olmadığını, güvenlik güçlerince delillerin karartıldığını belirtmişti. Bu açıklamaları nedeniyle Mehmet Tursun hakkında, 2 ayrı 301'inci maddeden dava açılmıştı.

  Ölen Baran Tursun'un babası Mehmet Tursun ayrıca, geçen 22 Ocak'ta, oğlunun ölümünde ihmali olduğunu ileri sürdüğü polis memurları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmasıyla da Bornova İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği'nde ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nde görevli toplam 10 polis memuru hakkında, “resmi belgede sahtecilik” ve “delilleri değiştirme” suçunu işledikleri iddiasıyla dava açılmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı