Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Barak: İran, İsrail’in üzerine nükleer bomba atamayacak

  Haaretz
  05 Mayıs 2011 - 10:59Son Güncelleme : 05 Mayıs 2011 - 10:59

  İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Hareetz’e verdiği röportajda, “İran nükleer bomba üretmeyi başarsa bile bu silahını muhtemelen İsrail’e karşı kullanamaz” dedi.

  Barak, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun geçmişteki ifadelerinin aksine, İsrail kamuoyunu İran rejiminin nükleer programı hakkında paniğe sürüklememek gerektiğini belirtti.

   

  Netanyahu, son yıllarda yaptığı açıklamalarda İran’ın “atom bombası üretmek için sürdürdüğü nükleer programını Nazi Almanya’sının ileri teknoloji silah geliştirme çabalarına” benzetmişti.

   

  Barak, “İran ne İsrail’e ne de komşu ülkelere nükleer bomba atabilir” dedi.

   

  İsrail Savunma Bakanı, “Pakistan ne olacak? Orada bir siyasi kriz yaşanırsa İran dört bombayla havaya uçacak. Ne olmuş yani, sırf yıkıma giden bir kısa yolları var diye havaalanına mı kaçacaksınız? Ülkede hayatı mı durduracaksınız? Hayır. Hala Ortadoğu’daki en güçlü ülke İsrail” dedi.

   

  Barak aynı zamanda İranlı liderlerin aklı başında hareket edeceklerine de güvenilemeyeceğini belirtti.

   

   Barak, “Ayetullahların akılları başında olduğu sürece nükleer silahlarını kullanacaklarını zannetmiyorum. Ama Tahran’da bir sığınakta oturan ve birkaç gün içinde rejimin yıkılacağını düşünen liderlerin ne yapabileceğinin çok iyi anlaşıldığını sanmıyorum. Böyle bir durumda ne karar vereceklerini bilemezdim” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı