Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Barak: Esadlar'ın birkaç hafta ömrü kaldı

  Hürriyet Planet
  02 Ocak 2012 - 16:22Son Güncelleme : 02 Ocak 2012 - 17:08

  İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve ailesinin “birkaç hafta içinde” ülkenin kontrolünü yitireceğini öne sürdü.

  İsrail parlamentosu dış ilişkiler ve savunma komitesinde, milletvekillerine bir konuşma yapan Barak, “Esad ailesinin Suriye’nin kontrolünde geçireceği birkaç haftadan fazla zamanı kalmadı” dedi. 

   

  Komite başkanının, basın mensuplarına aktardığına göre Barak, Esad’ın devrilmesinin ardından Suriye’de nasıl bir durum ortaya çıkacağını tahmin etmenin mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

   

  Esad ailesinin iktidarının sona ermesinin, İsrail’in işgali altındaki Golan Tepeleri’nin durumunu da etkileyeceğini savunan Barak, “İktidarın kaybedilmesi dolayısıyla, kuzeyde Golan Tepeleri ve daha geniş bir alanla ilgili gelişmeler yaşanabilir” dedi.

   

  SON YAKIN AMA MÜDAHALE YOK

  Barak, Esad rejiminin durumunun, iç ve dış baskılar dolayısıyla gittikçe kötüye gittiğini belirterek, “Rejimin ne zaman devrileceğini net bir şekilde görmek zor olsa da bu yönde bir eğilim olduğu ortada. Her geçen gün rejimi sonuna yaklaştırıyor, Şam’ın gücü azalıyor” dedi.

   

  Ancak an itibarıyla Suriye’ye yönelik uluslararası bir müdahalenin söz konusu olmadığını da belirten Barak, “Çünkü dünya henüz şu anki rejimin bir alternatifi olmadığının farkında” dedi.

   

  Barak, Esad rejimin devrilmesinin “radikaller eksenine ağır bir darbe” olacağını, özellikle de Tahran üzerinde büyük bir etki yapacağını belirtti.

   

  Barak daha önce de Esad'ın devrilmesinin Ortadoğu için büyük bir şans olacağını söylemişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı