Gündem Haberleri

  Barajın düşmesine karşıyım

  Hürriyet Haber
  10.12.2001 - 01:29 | Son Güncelleme:

  Son haftalarda seçimde uygulanan yüzde 10'luk barajın düşürülmesi tartışmalarına Başbakan Bülent Ecevit de katıldı. Bugüne kadar görüş açıklamayan ve tartışmaları izleyen Başbakan Ecevit, TBMM Başkanı Ömer İzgi'ye yüzde 10'luk barajın düşürülmesine karşı olduğunu söyledi.

  Önceki gün baraj tartışmaları konusunda görüşlerini açıklayan İzgi, geçen çarşamba akşamı Başbakan Ecevit'le iftarda biraraya geldi. Bu görüşmede İzgi, yapacağı açıklama öncesi Ecevit'e bilgi verdi. Ecevit'in tavrını merak eden İzgi, ‘‘Biz yüzde 10'luk barajın indirilmesini ve partiler arasında seçim ittifakı yapılmasını benimsemiyoruz’’ dedi. Bu sözleri dikkatle dinleyen Ecevit ‘‘Biz de öyle düşünüyoruz. Baraj inmemeli ve seçim ittifakı da olmamalı’’ dedi. İzgi, MHP'nin görüşlerini yansıtan açıklamasını cumartesi günü yaptı.

  Ecevit'in bu tavrıyla, seçim barajını düşürmek isteyen koalisyon ortağı ANAP da, bu anlamda yalnız kalmış oldu. ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın barajın düşürülmesi konusunda verdiği mesajlara daha önce anamuhalefet partisi olan DYP de karşı olduğunu açıklamıştı.

  Bu arada İzgi, açıklamasında yer verdiği ‘‘Bağımsız adaylar yüzde 50 oyla seçilsin’’ önerisinin HADEP'e yönelik olmadığını söyledi. İzgi, Hürriyet'in sorusu üzerine, ‘‘Ben açıklamam da HADEP'i işaret etmedim. Barajı geçemeyen partilerin adayları yüzde 80 oranında oy da alsa seçilemiyor. Onların günahı ne?’’ dedi.

  Şaban SEVİNÇ / ANKARA
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı