Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Barajı yıkarız

  Hürriyet Haber
  07 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 07 Mart 1999 - 00:01

  Milletvekili ve belediye başkan adaylarıyla Anıtkabir'e yürüyerek gövde gösterisi yapan CHP Lideri Deniz Baykal, baraj tartışmasının, partisine oy kaybettirmek için çıkar çevreleri tarafından özellikle çıkarıldığını söyledi. Baykal, CHP'siz bir Meclis ve CHP'siz hükümet çıkarıp, Türkiye'yi soyma hesapları yapıldığını öne sürdü.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün Ankara'da partisinin tüm belediye başkanı ve milletvekili adaylarıyla gövde gösterisi yaptı. Baykal, adaylarla birlikte topluca Anıtkabir'e yürüyerek Atatürk ve İsmet İnönü'nün mezarını ziyaret etti ve seçim startını verdi. Büyük Ankara Oteli'nde yapılan toplantıda CHP'nin seçimlerde barajı aşamayacağı yolunda basında çıkan yorumları sert sözlerle eleştiren Baykal, zaman zaman medyayı suçladı. Baykal, gazetecilerin ve kameraların önünde CHP'li adaylara, ‘‘İçinizde CHP'nin 1995 seçimine göre bölgesinde daha az oy alacağını tesbit eden var mı? Varsa söyleyin’’ dedi.

  CHP OLMAZSA, SOYACAKLAR

  Adayların topluca ‘‘hayır’’ yanıtı verip, iddialı rakamlar söylemeleriyle coşan Baykal, CHP'ye yönelik baraj tartışmasının bir gerçek değil, çıkar çevrelerinin isteği olduğunu söyledi. Baykal, bu çevrelerin seçimde, 'CHP'siz bir Meclis ve CHP'siz bir hükümet' çıkarıp, Türkiye'yi soyma hesapları yaptıklarını söyledi. Baykal, CHP'ye yönelik bu saldırının temelinde, yolsuzluklara göz yummayıp Anasol Hükümeti'ni düşürmelerinin bulunduğu savundu. Baykal, şöyle devam etti: ‘‘Medyada bize, 'Hükümeti neden düşürdünüz' diye soruyorlar. Refahyol'u neden düşürdüysek, bu hükümeti de o nedenle düşürdük. Erbakan tarikat şeyhlerine konutta yemek verip, rejimi tehdit ediyordu, bu başbakan da geceyarısı kirli ilişkiler içindeki işadamlarıyla konutunda ihaleleri örgütleyip rüşvet organizasyonu yapıyordu.’’

  YILMAZ PİŞKİNLİK YAPIYOR

  ANAP liderini çok ağır sözlerle eleştiren Baykal, Mesut Yılmaz‘‘Pişkinlikle’’ suçladı. Baykal, Yılmaz'ın televizyonda tartışma programlarına çıkmama kararını ‘kaçmak’ diye niteledi. ANAP'ın seçimi reklam şirketlerine havale ittiğini savunan Baykal, ‘‘Yılmaz, 'Reklam şirketi benim yerime konuşur. Adayları da eşim, dostum ve kardeşim belirler. Ben de tartışmalara çıkmam' diyor. Bu hesap vermekten ve halktan kaçmaktır’’ diye konuştu. CHP'nin Anasol-D Hükümeti döneminde yapılan yolsuzluklara göz yummadığı için başta medya olmak üzere çıkar çevrelerinde hedef seçildiğini savunan Baykal, ‘‘İsmet Paşa, 'Bir memlekette namus erbabı, namussuzlar kadar cesur olmadıkça orada hiçbir şey olmaz' demişti. Biz Atatürk'ten ve İnönü'den öğrendiğimiz gibi davranıyoruz. Şimdi niye hükümeti düşürdün diye bizden hesap soruluyor. Asıl düşürmeseydik hesap sorulmalıydı, biz görevimizi yaptık’’ dedi. Baykal'ın medyaya yönelik sözleri üzerine, partililerin alkışla tezahürat yapması ve medya aleyhine slogan atması dikkat çekti.

  Adaylarını Ata'ya götürdü

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, milletvekili ve belediye başkan adaylarını Büyük Ankara Oteli'nde tanıttıktan sonra partisinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e götürdü. Baykal ve partililer, Kavaklıdere semtinden Anıtkabir'e kadar, parti otobüsünden yayınlanan müzik ve davul-zurna eşliğinde yürüdüler. CHP'liler, Anıtkabir'de güvenlik ve protokol görevlilerine zor anlar yaşattı. Mozoledeki törenin ardından genel başkanlarını alkışlayan partiler, güvenlik görevlilerinin ‘‘lütfen alkışlamayın’’ uyarısıyla karşılaştı. Baykal, Misakı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalarken, parti milletvekili ve belediye başkan adaylarının sürekli cep telefonlarının çalması, protokol görevlilerinin tepkisine neden oldu. Uyarılara rağmen cep telefonunu açarak konuşan adaylar, görevliler tarafından nazikçe dışarıya davet edildi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı