"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Baraj ve metroya para yok, ağaca bol bol var

’ASKİ’de ağaç yolsuzluğu (mu)’ (2.7.2007) başlıklı yazı üzerine TBMM Başkan Vekili ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, köşemize bir bilgilendirme notu gönderdi. Ateş şunları söylüyor:

"Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşu olan (ASKİ)’nin 2005 yılı içinde bir fidanlıktan ihalesiz 3 parti halinde 34 bin 500 adet ağaç aldığı, karşılığında 254.281 YTL ödendiği belirtilmektedir.

Konuya ilişkin (ithal edilen ağaçlar hakkında) daha önce verdiğim soru önergesinin cevabında ağaç ihalelerinin hangi firmaya verildiği ve hangi ülkeden ithal edildiği ısrarla saklanmıştır. Ancak, 2004 yılından Temmuz 2006’ya kadar, 10 bin dolayında ağacın ithal edildiği ve adetine ortalama 550 YTL ödendiği, ayrıca bir ağacın dikimi için 10.18 YTL, ağaçlara bağlanan destek çubuklar içinde adedine 4.11 YTL ödendiği ve 1 milyon ağaç dikiminin planlandığı belirtilmişti. Bu da toplamda 564.29 trilyon lira gibi müthiş bir kaynağın ağaçlara yatırılması anlamındadır.

Yazınızdan da anlaşılacağı üzere sadece ithal edilenlerde değil yerli firmalardan alınan ağaçların ihale ve miktarlarında da şüphelerin bulunduğu görülmektedir.

Ankara’da yıllardır kazı çalışmaları süren metroların bitirilmesi için 1.2 milyar dolar kaynağa ihtiyaç varken, Ankara Büyükşehir Belediyesi metroya kaynak ayırmamaktadır. Ankara’nın su sorununun çözümü için yıllardır gerekli yatırımlar yapılmamakta, 2003 yılında bitirilmesi gereken Işıklı Barajı tamamlamadığı için Ankara seçimlerden hemen sonra kuraklıkla kavrulacak ve su kesintileri yapılacaktır. Ancak Ankara’nın acil ihtiyacı olan su ve metro yatırımlarını gözardı eden Belediye her nedense ağaç yatırımına ihtiyaç duymaktadır.

Bu kaynakların yerli yerinde kullanılmamasıdır. Üstelik dikilen ağaçların kuruduğu ve dikimin tekrarlandığı da dikkate alınırsa, Belediye’nin yap-boz tahtasına dönen çalışmalara harcadığı kaynaklarla metro rahatlıkla bitirilebilirdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının 2004 yılından bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışından hangi ülke ve firmalardan kaç ağaç aldığının ve karşılığında ne kadar döviz ve YTL ödendiğinin kamuoyuna açıklaması, yetkililerin de sorumlular hakkında gerekli yaptırımları uygulaması gereklidir.

Seçim kararının alınması ve yasama döneminin sona ermesi nedeniyle TBMM’de denetim faaliyeti yerine getirilemiyor, soru önergesi verilemiyor. Ama önümüzdeki dönemde bu konuların yine takipçisi olmaya devam edeceğiz."

e-kayıt skandalı

ANKARA’da e-kayıt ile ilköğretime kayıt konusu bu sene ihmal ediliyor

Bilindiği üzere geçen sene 1. sınıfa başlayacak öğrenciler Ankara dahil bazı illerde e-kayıt projesi başlatıldı. Bazı aksaklıklar dışında proje başarıyla yürütüldü. Fakat bu sene e-kayıt sitesine giren veliler sayfanın açılmadığını gözlemliyorlar.

Okullar bu durumu fırsat bilip kayıt almaya (dolayısıyla bağış toplamaya) başladılar bile.

Şu safhada kayıt alınamaması ve okulların kendi kayıtlarını almalarının yaratacağı kaos; okullara, dolayısıyla ilköğretimin giderlerini karşılayamayan yetkililere yarayacak kuşkusuz. Güzel bir sistemin terkedilmesi yada boşlanması anlamına gelen bu davranış biçimi; sadece öğrenci datası toplanarak daha sonra derlenecek (14 Temmuz’dan sonrasında bu datalar derlenecek) bir sayfanın hemen hizmete geçirilmemesinin anlamı bence acı ve kuşku dolu.

Öğrencilerden para toplamak gerekebilir harcanan paralar karşılanamayabilir. Bunu göğüslemek yetkililerimize düşer ama bu şekilde değil, böyle değil...

Günlerdir girilemeyen site linkleri aşağıdadır. www.devletim.com;ilsis.meb.gov.tr

Tekin KIRKLAR

Kedi düşmanı canilere dikkat

AKTEPE’
deki apartmanın bahçesinde günlerdir çocukların beslediği zavallı, yavru kediyi az önce karnı deşilmiş, kafası kopmuş şekilde kaldırımda gördüm. Zavallı kedi apt. bahçesinde o şekilde bulunmuş yani araba ezmemiş.

Burada kedilere düşman satanist küçüklü, büyüklü çocuklar var. Büyük ihtimalle tinerciler aynı zamanda.

Ben 155 polis-imdat’a haber verdim, hemen geldiler ama yapanı görmediğim için bir şey yapmadan gittiler.

Bu korkunç, Allah’sız, kitapsız yaratıklar için bir şey yapılsın.

Lütfen yazımı yayınlayın.

Müjde DURAL-KEÇİÖREN

Yıldız’a hizmet yok

ÇANKAYA
Yıldız Mahallesinde oturuyorum. Bu mahallede nedense hiç yaya kaldırımı, trafik tabelası ya da yol çizgisi yok. Bazı apartmanların etrafında kendi yaptıkları, bir kişinin zor yürüyeceği 30-40 cm. genişliğinde ortasında da ağaç dikili yaya kaldırımları yapılmış. Yıldız mahallesi, Çankaya Belediyesi’nin sınırlarında değil mi acaba, çok merak ediyorum.

Başka semtlerde yaya kaldırımları daha eskimeden yenilenirken, Yıldız Mahallesine neden hiç belediye hizmeti gelmez.

Biz de herkes gibi vergilerimizi zamanında yatırıyoruz.

Ama bizim vergiler başka semtlere harcanıyor.

John Mc. HANCOCK

Havai fişek çılgınlığı

ŞU
son zamanlarda oluşan havai fişek çılgınlığını gündeme getirirseniz çok sevinirim. Nedir bu Allahaşkına Yalçın Bey?

Eryaman’da oturuyorum. Gün geçmiyor ki Aile Yaşam Merkezi’nden veya Göksu’dan belediye tarafından havai fişek atılmasın?

Nedir bu?

Hani ulusal günlerimiz olur; atılır... Neyse

Bunun parası nereden gelir?

Niye atılır anlamam.

Gürültüsü çabası?

Bunun izni falan yok mu?

Tayfun ÇELİK

GÜNÜN SÖZÜ

"Türkiye’de ruh sağlığını tehdit eden en büyük sorun, gençlerdeki sınav kaygısı ile aile içi şiddet."

(Ankara Üniversitesi Psikiyatrik Kriz Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Işık Sayıl)
X