Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baraj gölünde korkutan balık ölümleri

  Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
  02 Ekim 2008 - 15:05Son Güncelleme : 02 Ekim 2008 - 15:05

  DENİZLİ'de Vali Recep Yazıcıoğlu Gökpınar Baraj Gölü'nde henüz belirlenemeyen bir nedenle binlerce sazan kıyıya vurdu. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri baraj gölüne gelerek ölü balıklardan numune aldı.

  Bu sabah bölgeye giden amatör balıkçılar, su üstünde ve kıyıya vurmuş binlerce ölü balıkla karşılaştı. Yaşanan kuraklık sebebiyle büyük oranda suyun çekildiği baraj gölünde, ölü balıkların oluşturduğu kötü koku ve manzara karşısında isyan eden balıkçılar oltalarını toplayıp avlanmaktan vazgeçti.

  Vatandaşlar, bazı kişiler tarafından gölete zehirli yem atıldığını iddia etti, yetkililerin bir an önce önlem almasını istedi. Göle atılan zehirli yemlerin büyük balıkları sadece sersemlettiği ve yakalanmasını kolaylaştırdığı, küçük balıkları ise öldürdüğü öne sürüldü.

  Baraj gölünün etrafında gezen bazı çocukların da ölü balıkları toplayıp evlerine götürdüğü iddia edildi. Gölette, 2 hafta önce de binlerce ölü balığın kıyıya vurduğu öğrenildi. Tarım İl Müdürlüğü'nden 2 yetkili bugün baraj gölüne gelerek ölü balıklardan numune aldı. Gölün çeşitli bölgelerinden topladıkları ölü balıkları poşetlere dolduran ekipler, İzmir Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ndeki tetkiklerin ardından balıkların kesin ölüm nedeninin tespit edileceğini söyledi. Denizli Jandarma Komutanlığı Çevre Koruma Timi tarafından da bölgede balık ölümleriyle ilgili araştırma başlatıldığı bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı