"Baraj 1 olursa işyerinde savaş çıkar"

Aysel ALP
29 Temmuz 2012 - 10:57Son Güncelleme : 29 Temmuz 2012 - 11:03

ANKARA - Sendikaların, ‘patronlar hükümete baskı yaptı yasamız çıkmadı’ iddialarına Ankara Sanayi Odası (ASO)Başkanı Nurettin Özdebir yanıt verdi. Özdebir, “Eğer işkolu barajı yüzde 3 değil de yüzde 1 olursa işyerlerinde ‘savaş’ çıkar. Ayrıca patron sendikaları kurulur, o zaman onun adı işçi sendikası olur mu” diye sordu.


ASO Başkanı Özdebir, bir grup gazeteciyle sohbetinde 550 bin işçinin toplu sözleşmesini zora sokan Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı ile ilgili soruları yanıtladı. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan’ın ‘patronlar hükümete baskı yaptı yasamız çıkmadı’ sözlerini değerlendiren Özdebir, “İş kolu barajının yüzde 10’dan yüzde 3’e indirilmesi konusunda işçi ve işveren olarak anlaşmıştık. Bunun sonucunda da hükümet tasarısında oran yüzde 3 olarak Meclis’e gönderildi. Ama ne olduysa bu oran yeniden yüzde 1 olarak değiştirildi” dedi.

NEDEN KARŞI ÇIKIYORLAR?

Barajın yüzde 1 olması durumunda çok sayıda sendikanın kurulacağını ileri süren Özdebir, “Özellikle göç alan illerde etnik sendikacılık yapmak mümkün olacak. Ayrıca toplu sözleşme hakkı alınana kadar işyerleri sendikaların savaş alanı haline gelecek. Bir sendika işçiye ‘ben senin için 5 istiyorum, dediğinde öbürü 10;  bir diğeri 15 istiyorum, diyecek. İş yerinde çalışma ahengi bozulacak, huzur kalmayacak” dedi.

Özellikle 1980 öncesi işyerlerinde bu tür olayların çok sık yaşandığını, a sendikası ile b sendikası işçilerinin olayı birbirini bıçaklamaya, öldürmeye kadar götürdüğünü anımsatan Özdebir, “İşçiyi iş yerinde biz korusak bile evinde kendisini, eşini çocuğunu korumamız mümkün olmaz”  uyarısında bulundu.

“PATRON SENDİKALARI KURULUR”

Özdebir, yüzde 1 barajı durumunda sendika sayısının hızla artacağını öyle ki patronların bile sendika kurdurabileceği söyledi. Özdebir, “Düşünsenize 3- 5 bin işçisi olan şirketler var. İşyerlerine başka sendika girmesin diye, kendileri sendika kurdurabilirler. Patron sendikası kurulursa bunun ne anlamı olabilir” dedi.

ayalp@hurriyet.com.tr

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı