Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Barack Obama ile sen'li, ben'li olduk

Obama ile artık senli, benli olduk. ABD Başkanı, gönderdiği e-posta mesajlarında bana ‘Doğan’ diye hitap ediyor. İmza yerinde ise tek kelimeyle ilk adı var :‘Barack.’ Demokrasisini sevdiğim memleket, koskoca başkanla bu gidişte akraba çıksak şaşmayacağım. Bu yakınlık bizde olur mu? Yani liderlerimize ilk adlarıyla Kenan (Evren), Süleyman (Demirel), Abdullah (Gül), Recep (Tayyip Erdoğan) diye mektupla da olsa seslenebilirmiyiz?

Barack ile samimiyetimiz(!) mektupla başladı. Türk dostu bir kongre üyesinin seçim kampanyasına bağış yapmıştım. Kimliğimi öğrenen Obama’nın kampanya ve iletişim direktörlerinden teşekkür mesajları aldım. Ardından Obama ve Michelle(eşi) den ilave bağış isteğiyle son bulan mesajlar geldi. Barack ‘’Onlar (rakibi Mitt Romney) herkesten yardım istiyor, desteğinize ihtiyacım var.’’ diye hemen konuya giriyordu.

Başkanlık seçimi Kasım’ın ilk haftasında. Ama şimdiden politika arenası kızışmış durumda. Barak-Romney ikilisi, bir diğerinin boğazında. Obama Amerika’nın başkanı. Mesajları

‘Doğan’ diye başlayıp ‘Barack’la bitiyor. Amerika ve Batı ittifakı ülkeleri liderinin ‘’5-10 dolar dahi olsa gönder.’’çağrısıne kulak tıkamak mümkün değil.

Saygın Wall Street Journal Romney’e Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Bank of America, Credit Suisse,Citigroup’un son beş ayda kurum başına 500 bin doların üstünde nakit yardımda bulunduğunu bildiriyor. Dev kurumlar Barack’a değil, Romney’ye niye arka çıkıyorlar? Yanıt hazır: Multimilyoner Romney’de onlardan biri.

Konuyu eşeleyince garip durumlar çıkıyor karşımıza. Cumhuriyetçi parti adayı Mitt Romney geçmiş yıllarda ödediği vergileri açıklamaya yanaşmıyor. Serveti 250 milyon dolar civarında.

Babası George Romney, Michigan valiliği seçimine girmeden önce 12 yıllık vergi kayıtlarını basına açıklamıştı. Oğlu babasını örnek almadı.

Son haftalarda Obama ile Romney’in söz düellosunda ilk kez rakip adaylar birbirini yalancılıkla itham etti. Barak hedefi 12’den vurdu: ‘’Romney Çin’in Amerika’lıların işini çalmaya devam etmesine izin vermeyeceğiz, diyor. Oysa kurucusu, tek sahibi olduğu Bain Capital şirketi Çin’e milyonlarca dolar yatırım yaptı. Kim yalancı, kararınızı verin.’’ Çatışmanın en ilginç yönü Romney’in İsviçre, Lüksemburg, Cayman Adaları ve Bermuda’da kıyıdışı bankalarda milyonlarca dolarlık servetinin ortaya çıkması idi. Ön seçimde rakibi olan eski kongre başkanı New Gingrich ‘’İsviçre bankalarında hesabı olan Amerikan başkanını hiç duymadım.”diye şaşkınlığını dile getirdi.

Amerika’da 6 Kasım seçimlerine kadar servetler konuşacak. Romney cephesinde New York’lu Koch kardeşlerin (servet toplamı 50 milyar dolar) bir günde kişi başına 50 bin dolar bağış yapanları buluşturan üç yemekli daveti son bir ay bağışlarını 106 milyon doları arttırdı. Obama’nın ‘’Amerika İçin Obama’’kampanyasını yürüten Anne Marie Habershaw paniğe kapılıp ‘’Böyle giderse kaybederiz.’’dedi.

Bir yakınım kime oy vermesini önerdiğimi sorduğunda ‘’Barack’a’’ diye yanıt verdim. Cumhuriyetçi’lerden arayan olmadı bugüne kadar. Barack’la yakınlığımı(!) duymuş olmalılar.

X