"Melda Narmanlı Çimen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melda Narmanlı Çimen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melda Narmanlı Çimen

Banyoya koymaya kıyamayacaksınız!

Bir teknoloji ustası ile bir renk kraliçesi evlenirse ne olur?

LG markasının İngiliz kumaş tasarımcısı Tricia Guild ile işbirliği sonucunda ortaya çıkan buharlı çamaşır makineleri, tam olarak böyle bir evliliğin çocukları. İsimleri Cloisonne, Imperial Flower, Sevilla ve Ribailagua; Londra’da yaşıyorlar ve çok güzeller!

Hayatımızı kolaylaştırıcı fonksiyonları saymakla bitmese de, beyaz eşyalar görsel olarak banyo ve mutfak tasarımlarının "üvey evlat"larıdır. Dikkat çekmeyen köşelere, kiler gibi kimsenin görmeyeceği kuytu yerlere, hatta dolap içlerine gizlenerek dekorasyonu "bozmamaları"na çalışılır. Hálá üzerlerine örtü koyanlar olduğuna bile eminim. Ankastre modellerin çıkma nedenlerinden biri de, bu cihazların çevresiyle uyumunu sağlamaktır. Ancak bunun aksini düşünenler ve bu klişeyi değiştirmek isteyenler de var!

Elektronikte ve beyaz eşyada rüştünü ispatlamış markalardan biri olan Koreli LG, gelenekselleşmiş "beyaz eşya" konseptini değiştirmek için tasarımcılarla bir araya geldi. İngiliz iç tasarım uzmanları Designer’s Guild ile çalışan marka, ortaya sınırlı sayıda üretilmiş "Steam Washing Machines"i (Buharlı Çamaşır Makineleri) çıkardı. Ev elektroniğindeki en yeni teknolojiler kullanılarak üretilen seri, siyah üzerine çiçeklerle tasarlanmış "Cloisonne"; beyaz fonun üzerine kırmızı çiçek motifleriyle bezenmiş "Imperial Flower"; yine beyaz üzerine açık yeşil tonlarının hakim olduğu "Sevilla" ve bilhassa gençlerin tercih edeceği, modern geometrik desenli "Ribailagua" isimli modellerden oluşuyor.

Dünyaca ünlü İngiliz kumaş markası Designer’s Guild’in kurucusu renk kraliçesi Tricia Guild, aynı zamanda "Steam Washing Machines" projesinin mimarlarından biri. "Felsefemiz yeniliği, yaratıcılık ve yüksek kaliteyle bir araya getirmek" diyen Guild sözlerini şöyle sürdürüyor: "Teknolojik olarak benzerlerinden çok üstün bir çamaşır makinesinin lansmanında yer almamızın nedeni de bu. Tüketiciler alışılmış tasarımlardan sıkılmaya başladı. Yeni desenler ve renkler sadece alışılagelmiş yaşam alanlarında değil, beyaz eşyaların kullanıldığı mekánlarda da tercih edilmeye başlandı".

LG Beyaz Eşyalar bölümünün pazarlama müdürü Hugh Jung ise beyaz eşyaların alışılagelmiş tasarım ve fonksiyonlarına farklı bir bakış getirmek amacıyla tasarlanan serinin içerdiği buhar teknolojisi nedeniyle de, çamaşır yıkama işini bambaşka bir deneyime dönüştürdüğünün altını çiziyor.

Renkli deseni ve hoş tasarımıyla "Steam Washing Machines" serisini kim banyosuna veya kilerine hapsetmek ister, bilemiyoruz. Stüdyo tipi daire sahipleri ile loft benzeri evlerde yaşayanların hayatlarına renk katacağını düşündüğümüz makinelerin lansmanı geçtiğimiz aybaşında İngiltere’de yapıldı. Ve maalesef şu anda yalnızca Harrod’s ve John Lewis mağazalarında satılıyor. Ekim ayı sonuna kadar satışta kalacak serinin fiyatları ise 1300 ile 1500 Pound arasında.

Ütüye gerek yok!

İkili sprey sistemiyle çalışan bu çamaşır makineleri, yıkama sırasında çamaşırlara sürekli sıcak buhar ve su püskürtüyor. "Çevre dostu" olarak nitelenen ürün, böylelikle su kullanımını %35, enerji kullanımını da %21 oranında azaltıyor. "Refresh" modunda çamaşırlara 20 dakika boyunca buhar tatbiki yapan makineden çıkan çamaşırların ütüye de ihtiyaç duymadığı söyleniyor.

Yeni mutfak fikirleri

Sunduğu fonksiyonlar kadar kullanılan mekána estetik de katmayı amaçlayan Intema Daily, sofra keyfini artıracak akılcı ve yalın tasarımlı ürünleri ile mutfakta yaşamı özgünleştiriyor. Örneğin üzerine konulan yiyecekleri ön plana çıkaran Legnoart ayaklı kokteyl tepsisi: 42,17 YTL.

Taştan ötesi var

Bodrum’a gittiğimde uğramadan edemediğim bir mağazadır Taş Design. Özellikle stilinizi etnik, country ya da otantik olarak tanımlıyorsanız, Yalıkavak Yolu üzerinde karşınıza çıkacak bu dünyayı gezmeden geçmeyin. Üstelik 5 Eylül’e kadar indirim var!
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI