Gündem Haberleri

  Banliyö trenleri modernize edilecek

  Hürriyet Haber
  22.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul için üçlü setler halinde alınacak 32 yeni banliyö treni ile banliyö hatları modern trene kavuşacak

  Devlet Demiryolları (TCDD), İstanbul’daki banliyö tren hatları ile trenleri modernize edecek.

  A.A muhabirinin aldığı bilgiye göre, İstanbul banliyö tren hatlarını modernize etmek için önce iki katlı olarak adlandırılan özel güvenlikli otokuşe trenleri devreye sokmayı planlayan TCDD, yolların elverişsiz olması nedeniyle bu planından vazgeçti.

  TCDD, bunun üzerine Sirkeci-Halkalı ve Haydarpaşa-Gebze arasındaki banliyö hatlarında çalışan banliyö trenlerini modernize etme kararı aldı.

  Bu çerçevede, İstanbul’daki banliyö hatlarının elektrifikasyon ve sinyalizasyon sistemleri elden geçirilecek ve banliyö trenleri modernize edilecek.

  İlk etapta 10 trenin iç ve dış düzenini modernize edecek olan TCDD, bu modernizasyonla mevcut banliyö trenlerinin ortalama 15 yıl daha kullanılmasını amaçlıyor. TCDD, daha sonra tüm banliyö trenlerini modernize edecek. Modernizasyon çalışmaları için ihaleye çıkan TCDD, önümüzdeki günlerde ihaleyi kazanan firmayı belirleyecek. Çalışmaların 70 milyon dolara malolması bekleniyor.

  Öte yandan, TCDD, 2000’li yıllarda banliyö hatlarına yeni trenleri sefere koymak için de bir proje başlattı. Bunun için her biri 3 setten oluşan 32 adet yeni tren alınması planlandı. İhale ve diğer işlemlerle trenlerinin alımının 3 yılı bulabileceği ifade ediliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı