Bankalarla Hazine reformda uzlaştı

Hürriyet Haber
14.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hazine Müsteşarlığı ve bankacılar, mali piyasalarda yapılması düşünülen düzenlemeler konusunda uzlaşmaya vardı. Dün, Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen ile biraraya gelen Ünal Korukçu başkanlığındaki Bankalar Birliği yönetim kurulu, kendi görüşlerini içeren bir raporu Hazine'ye verdi.

Yener Dinçmen, Bankalar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ile ‘‘mali piyasaların düzenlenmesi ve denetlenmesi hakkındaki kanun taslağı’’ üzerindeki görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi. Dinçmen, görüşmeler konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, kanun taslağının Bankalar Birliği'ne daha önce verildiğini, bugün başlayan görüşmelerde ise Bankalar Birliği'nin görüşlerinin değerlendirildiğini söyledi.

Görüşmelerin çok olumlu geçtiğini ifade eden Dinçmen, ‘‘Kanunu, ortak bir mutabakat içerisinde oluşturmaya dönük adımlar atıyoruz. Bu çalışmalar bütün gün devam edecek’’ dedi. Dinçmen, Bankalar Birliği Yönetim Kurulu üyeleriyle önümüzdeki hafta salı günü ortak redaksiyon komitesi oluşturarak, taslak maddelerine son şeklini vereceklerini kaydetti.

Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Korukçu da, görüşmelerin olumlu geçtiğini vurgularken, şunları söyledi: ‘‘Hakikaten, Türkiye için şanslı bir hadise. Biz hepimiz Türkiye'nin daha ileriye gitmesi, Türkiye'deki ekonomik sistemlerin daha iyi işlemesi için, bankacılık sistemini batı normlarında en iyi gelişmeyi nasıl yapacağını, bünyemize uygun bir şekilde nasıl geliştirileceğini burada çalışarak, kendilerine sunma imkanını bize bahşettiler, bu bizi çok mutlu etti. Bu hakikaten Türkiye için bir kazançtır’’ dedi. Ünal Korukçu mali sektörde bir üst kurul oluşturulmasına karşı oldukları yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirtti. Korukçu, ‘‘Benden böyle bir şey çıkmadı. Arkadaşlarımdan da böyle bir açıklama çıkmadı. Biz buraya geldik beraber çalışıyoruz’’ dedi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı