Bankaların gayrimenkullerine 7.4 trilyon

Hürriyet Haber
28.11.2001 - 09:46 | Son Güncelleme:

İktisat Bankası, Etibank ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu`na (TMSF) ait muhammen bedeli toplam 66.2 trilyon lira olan 426 adet gayrimenkul satışa sunuldu. Müzayedede, 188 gayrimenkul toplam 7 trilyon 426 milyar liraya satıldı.

Eskidji Müzayedecilik'in Yenibosna`daki yerinde gerçekleştirilen müzayedeye, 2`şer milyar lira teminat ödeyen 182 kişi katıldı. Yaklaşık 5 saat süren müzayedede, 188 gayrimenkul toplam 7 trilyon 426 milyar liraya satılırken, 52 adet gayrimenkul için de 15 trilyon liralık teklif alındı.

Korkmaz Yiğit`in Denizcilik Bankası`ndan satın aldığı ve muhammen bedeli 24 trilyon lira olan Tekel`in Üsküdar Paşalimanı`ndaki 7 bin 700 metrekare kullanım alanına sahip eski tütün binası, 16 trilyon 800 milyar lirayla açık artırmaya çıkarıldı. Binaya önce 5 trilyon lira teklif verildi. Ardından Numan Ceyhan adlı işadamı, bu fiyatı 9 trilyon liraya çıkardı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Numan Ceyhan, binanın değerinin çok daha fazla olduğunu, kendisinin de verilen fiyata ``tepki`` olsun diye teklifte bulunduğunu söyledi. Ceyhan, Banka Yönetim Kurulu kabul ederse, parayı ödeyebileceğini, ancak yönetimin bu fiyatı kabul etmeyeceğini düşündüğünü ifade etti.

EROL AKSOY`A AİT GAYRİMENKULLER

Bu arada İktisat Bankası`nın gayri menkulleri arasında yer alan ve Erol Aksoy`un çocukluğunun geçtiği yer olarak bilinen, Şişli`deki 700 metrekare alana sahip bodrum, zemin, asma ve normal kattan oluşan işyeri, 1 trilyon 100 milyar lira muhammen bedelle açık artırmaya çıkarıldı. Burası için kimliği açıklanmayan bir kişi 650 milyar lira teklif verdi.

Yine Erol Aksoy`un Trabya`da, kendine ev inşaa ettirdiği ancak yarım kalan bin 267 metrekare arsa da için ise teklif veren olmadı.

Etibank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Berktaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, müzayedenin tatminkar olduğunu, hane halkı ile orta ölçekli işletmelerin ellerindeki parayı gayrimenkule yatırdığını düşündüğünü söyledi.

Berktaş, satılamayan gayrimenkullerin Yönetim Kurulu`nun yönlendirmesiyle tekrar satışa sunulacağını, bunun da büyük bir ihtimalle müzayede yöntemiyle yapılacağını belirtti.

Bu arada, müzayedeye katılanlar medya mensuplarının kendilerini görüntülemesinden rahatsız oldular. Bu nedenle tartışma çıkması üzerine, Eskidji Müzayedecilik`in sahibi Dikran Masis, basın mensuplarının dışarı çıkmalarını istedi.

Satışa sunulan gayrimenkullar İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir, Antalya illeri ile Marmara Bölgesi ağırlıklı olmak üzere ülke genelinde yer alıyor.

Gayri menkullerin muhammen bedelleri 750 milyon lira ile 24 trilyon lira arasındaki değerleri kapsıyor ve başlangıç fiyatları bu bedellerin altında oluyor.

Bu arada, bankaların yönetim kurullarının, açılış fiyatına yakın verilen teklifleri, yönetim kurullarında değerlendirerek, 3 gün içinde karar vereceği bildirildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı