Bankaların başı 8 sektörle dertte

Hürriyet Haber
27.10.2005 - 09:52 | Son Güncelleme:

Bankacılık sektörünü kredi tahsilatı konusunda en fazla deri, elektrikli aletler, kağıt ürünleri, tekstil ve tekstil ürünleri, balıkçılık, kültür ve eğlence, finansal aracılık ve gıda sektörleri uğraştırdıı belirlendi. Söz konusu sektörlere kullandırılan kredilerin yüzde 9.7-19.2’si batık konumuna geldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre sektör, yurt dışı şubelerinden Türkiye’ye açtıkları krediler de dahil Ağustos 2005 sonu itibariyle toplam 137.6 milyar YTL’lik kredi kullandırdı. Söz konusu kredilerin yüzde 5.2’sini oluşturan 7.2 milyar YTL’lik kısmı ise zamanında tahsil edilemediği için batık kredi konumuna geldi.

BATIK ORANI DERİDE YÜZDE 19.2’Yİ BULUYOR

Sektörler itibariyle, en yüksek batık kredi oranının deri ve deri ürünleri sektörüne ait olduğu belirlendi. Bankaların deri sektörüne kullandırdığı kredilerin yüzde 19.2’si zamanında tahsil edilemediği için takipteki krediler kapsamına alındı. Toplam 486 milyon YTL kredi kullanan sektördeki batık krediler ise 98.4 milyon YTL oldu.

Toplam 1 milyar 196 milyon YTL’lik kredi kullandırılan optik aletler sektöründeki batık kredilerin tutarı ise 181.8 milyon YTL olarak gerçekleşti. Söz konusu sektördeki batık kredi oranı da yüzde 15.2 olarak hesaplandı.
Bankaların kağıt hammaddeleri ve kağıt ürünleri sektöründe kullandıkları kredilerin ise yüzde 14.4’ü batık kredi konumuna geldi. Toplam 800 milyon YTL kredi borcu bulunan sektörün zamanında geri ödeyemediği kredileri ise 118.7 milyon YTL olarak hesaplandı.

TEKSTİLKEDİ BATIK ORANI YÜZDE 14.4

Tüketicilerden sonra bankalardan en fazla kredi kullanan sektör olan tekstil ve tekstil ürünleri sektöründeki batık kredi oranı ise yükde 14.4 düzeyinde gerçekleşti. Toplam 8 milyar 87 milyon YTL kredi kullanan tekstil sektöründeki batık krediler ise 1 milyar 166 milyon YTL’ye ulaştı. Bu kredi kartlarından sonra bankacılık sektörünün tutar olarak bir sektörden olan olarak en yüksek batık kredi alacağına işaret ediyor.

Diğer sektörlere göre nispeten düşük miktarda kredi kullanan balıkçılık sektöründe yüzde 12.3’lük bir batık kredi sorunu yaşayan bankacılık sektörünün, kültür, eğlence ve sportif faaliyetler sektörüne kullandırdıkları 803 milyon YTL’lik kredinin de yüzde 12.3’ü sorunlu hale geldi.

Finansal aracılık sektöründe de yüzde 12.1 gibi yüksek bir tahsilat sorunu yaşayan bankacılık sektörünün gıda, meşrubat vetütün ürünleri sektöründeki batık alacakları ise 442 milyon YTL’ye ulaştı. 4 milyar 567 milyon YTL kredi kullanan sektörün, kullandığı her 100 YTL’lik krediden 9.7 YTL’si batık konumuna geldi.

DİĞER SEKTÖRLER

Batık kredi alacağı motorlu araçlar sektöründe yüzde 8.7, makine ve teçhizat ile kauçuk ve plastik ürünleri sektöründe yüzde 8.6, emlak komisyonculuğunda yüzde 8.3, deniz taşımacılıında yüzde 8.1 gibi yüksek düzeyde seyrediyor.

Son dönemde sık sık gündeme gelen kredi kartlarıyla ilgili batık krediler ise 1 milyar 176 milyon YTL düzeyinde bulunuyor. Bankalırın yurt dışı şubelerinden kullanılanlar da dahil tüketicilerden olan toplam kredi kartı alacağının ağustos sonunda 17 milyar 250 milyon YTL düzeyinde bulunduğu dikkate alındığında kredi kartlarındaki ağustos sonu itibariyle batık kredi oranı ise yüzde 6.8 olarak hesaplanıyor.

EN AZ SORUN KONUT KREDİLERİNDE

Bankaların yüksek düzeyde kredi kullandırdıkları alanlar içerisinde en az batık sorunu ferdi kredilerde yaşanıyor. Ağustos sonu itibariyle 7 milyar 988 milyon YTL olan ferdi konut kredilerinin sadece binde 2’si batık konuma geldi. 6 milyar 114 milyon YTL olan ferdi otomobil kredilerinde batık oranı ise yüzde 1 düzeyinde bulunuyor.
6 milyar 550 milyon YTL’yle önemli ölçüde kredi kullanan tarım sektöründeki batık kredi oranı ise yüzde 2.6’da kalırken, bankalara 5 milyar 511 milyon YTL kredi borcu bulunan inşaat sektöründeki batık kredilerin oranı ise yüzde 6.4 düzeyinde seyrediyor.
(ANKARA/ANKA)
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı